wynalazki

Google patentuje niezwykłego składanego smartphone’a

Składane smartphone’y mogą, ale nie muszą, być przyszłością urządzeń mobilnych. Najwięksi producenci wolą jednak nie ryzykować i zabezpieczają się już teraz wchodząc do gry z własnymi patentami na takie urządzenia. Tak jak na przykład Google, które wystarało się o bardzo nietypowy patent na składany ekran.

Przypadek Samsunga Galaxy Fold, którego premierę opóźniono do odwołania po wykryciu problemów z żywotnością składanego ekranu, świadczy o tym, że składane urządzenia niekoniecznie są już zaawansowane na tyle, by trafić do rąk klientów. Ale to nie znaczy, że producenci by tego nie chcieli. Pomijając Samsunga i Huawei, również inni producenci wyrażali zainteresowanie takimi konstrukcjami.

Na przykład Google, które potwierdziło, że bierze pod uwagę opracowanie składanego smartphone’a, ale najpierw chciałoby poczekać i poobserwować rynek, by zobaczyć, jaki będzie odbiór tego typu urządzeń. Co nie zmienia faktu, że Mountain View już teraz zabezpiecza sobie patenty związane z taką technologią.

I to patenty dość niezwykłe, ponieważ takiego składanego ekranu, jaki pojawił się w pod koniec czerwca w dokumentach opublikowanych przez WIPO (Światowy Urząd Własności Intelektualnej), raczej nie widzieliście wcześniej.

Wszystko przez to, że w patencie, który otrzymało Google, widnieje wiele elastycznych ekranów połączonych ze sobą jednym grzbietem. Całość przypomina trochę książkę, z tą różnicą, że zamiast stron Mountain View widziałoby kilka ekranów znajdujących się pomiędzy „okładkami”.

Czy Google rzeczywiście rozważa budowę takiego urządzenia? Raczej nie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Jak wspomniano wyżej, firma chce przekonać się najpierw jak przyjęte zostaną urządzenia ze składanymi ekranami przez klientów. A ci na razie muszą czekać na opóźnione premiery zapowiedzianych już smartphone’ów.

Ilustracja: LetsGoDigital via BGR

podobne treści