wynalazki

Google patentuje inteligentne soczewki wszczepiane do oka

Google od jakiegoś już czasu interesuje się inteligentnymi soczewkami kontaktowymi. Najnowszy wniosek patentowy złożony przez firmę opisuje wszczepianą do oka soczewkę, którą ma nie tylko korygować wzrok, ale też przesyłać i odbierać dane.

Złożony w ubiegłym tygodniu przez Google wniosek patentowy opisuje soczewkę, którą operacyjnie umieszcza się w oku – po wykonaniu nacięcia w oko miałby być wstrzykiwany płyn, który zawierałby miniaturowe elektroniczne części urządzenia. Gdy płyn stwardnieje, ciśnienie wewnątrz oka ma utrzymywać nową soczewkę na miejscu. Jej głównym zadaniem byłaby korekcja wad wzroku, ale jednocześnie takie urządzenie mogłoby odbierać i wysyłać dane. W opisie wniosku pojawia się sugestia, że urządzenie takie mogłoby zostać wyposażone też w wyświetlacz i służyć do prezentowania danych pochodzących z różnego rodzaju czujników.

To nie pierwszy wniosek patentowy świadczący o zainteresowaniu Google okulistyką. Firma opatentowała już na przykład soczewki wyposażone w czujnik glukozy, dzięki którym diabetycy mogliby uniknąć codziennych nakłuć. Autorem wniosku patentowego jest Andrew Conrad, szef Verily, spółki podległej holdingowi Alphabet Inc., która zajmuje się badaniami biotechnologicznymi.

Oczywiście sam wniosek o przyznanie patentu na wszczepianą w oko soczewkę nie znaczy jeszcze, że Google zamierza zrealizować ten pomysł w najbliższym czasie, ale biorąc pod uwagę zainteresowanie firmy tym tematem, można zakładać, że rzeczywiście prowadzone są prace w kierunku realizacji tego pomysłu. W przypadku soczewek kontaktowych z czujnikami glukozy opracowanie finalnego produktu miało potrwać około pięciu lat, w przypadku soczewek wszczepianych w oko może trwać to jeszcze dłużej.

Zdjęcie: Google

podobne treści