gadżetynewswynalazki

Google opublikowało wytyczne dla deweloperów Project Ara

Przed zbliżającą się konferencją przeznaczoną dla deweloperów Project Ara, Google postanowiło udostępnić im więcej informacji na temat modułowego telefonu.

Konferencja przeznaczona dla deweloperów, którzy zajmować się będą tworzeniem modułów do modułowego smartphone’a Ara, rozpocznie się co prawda w przyszłym tygodniu, ale Google już wczoraj udostępniło wszystkim zainteresowanym dokumentację potrzebną do tego, by mogli oni rozpocząć swoją pracę. Do czasu premiery smartphone’a, która ma nastąpić na początku przyszłego roku, na pewno jeszcze wiele się zmieni, ale już teraz możemy zapoznać się z ogólną konstrukcję urządzenia.

Na obecnym etapie prac Google zakłada, że podstawowy szkielet urządzenia, będzie produkowany w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Bryła urządzenia, nazywana przez Google „endo”, jest jedynie szkieletem, w którym wyróżnia się „kręgosłup” (Endo Spine) oraz „żebra” (Endo Ribs). To one ograniczają przestrzeń, którą użytkownicy będą mogli wypełnić własnymi modułami. Różne modele „endo” będą wyposażone w różne kombinacje „kręgosłupa” i „żeber”, więc ilość i rodzaj modułów, które będzie można umieścić w urządzeniu, będą zależne od modelu.

Module Developers Kit w wersji 0.10 zawiera jednak przede wszystkim wytyczne dotyczące poszczególnych modułów. W wizji Google wszystkie podstawowe moduły, takie jak baterie, Wi-Fi, wyświetlacze czy głośniki nie powinny wystawać za bardzo poza „endo” urządzenia, a całość powinna tworzyć zwartą konstrukcję. Wyjątkiem od tej zasady są elementy zawierające na przykład aparaty czy, uwaga, czujniki ciepła, które w miejscu dodatkowych czujników mogą być grubsze. Deweloperzy, którzy postanowią zająć się pracą nad bardziej specjalistycznymi modułami będą mieli w tym zakresie więcej swobody.

Urządzenia z serii Ara będą oczywiście działały pod kontrolą Androida, a Google twierdzi, że aplikacje dla tych telefonów nie powinny „znacząco” różnić się od zwykłych aplikacji na tę platformę.

podobne treści