news

Google nie musi płacić gigantycznego odszkodowania

Sąd w Nowym Jorku stanął po stronie giganta z Mountain View i tym samym uratował go przed koniecznością wypłacenia horrendalnej sumy jednego miliarda dolarów za domniemane łamanie praw autorskich należących do koncernu Viacom.

O co dokładnie poszło? O sto tysięcy filmów zamieszczonych na największym serwisie internetowym z filmami online, YouTubie, do których prawa autorskie ma Viacom, właściciel między innymi MTV, Comedy Central oraz Nickelodeon.

Firma stwierdziła w pozwie, że YouTube zawdzięcza swoją popularność bezprawnie zamieszczonym na jej stronie materiałom z wyżej wymienionych programów telewizyjnych. Nie można się z tym nie zgodzić widząc, jakie profity przyniosło założycielom jutuba, Chadowi Hurley’owi, Steve’owi Chenowi oraz Jawedpwi Karimowi sprzedanie w 2006 roku swojej firmy Google’owi za 1,76 miliarda dolarów.

Google jednak ocalił swoją skórę dzięki istnieniu przepisu z 1998 roku, który uniewinnia tego dostawcę usługi, który usunie film umieszczony przez użytkownika, gdy tylko zostanie powiadomiony o związanym z tym łamaniu prawa. YouTube dokonał rzeczy niemożliwej i w przeciągu jednego dnia usunął wszystkie wskazane filmy.

I pomyśleć, że w Polsce walka z domniemanymi piratami polega na organizowaniu „nalotów” na akademiki i zamykaniu stron z napisami do filmów. [Associated Press]

podobne treści

  • Anonim

    jaki kraj, takie odszkodowanie

  • sdfasd

    i bardzo dobrze. bo ciezko karac tych co tylko staraja sie nam umilic zycie…. a takie firmy jak mtv czy comedy central chca na tym zbic ekstra zarobek…

  • Rafał Tomański

    bardzo ciekawe