internet

Google nie będzie już domyślną wyszukiwarką Firefoxa

Od dziesięciu lat domyślną wyszukiwarką Firefoxa na całym świecie jest Google. A właściwie było, ponieważ umowa pomiędzy gigantem z Mountain View a Mozillą wygasła, a Mozilla postanowiła ten fakt wykorzystać do zmiany swojej strategii.

Relacje łączące Mozillę i Google są skomplikowane, a skomplikowały się jeszcze bardziej po tym, jak Mountain View wypuściło własną przeglądarkę internetową. Mozilla nie pozostaje dłużna i, korzystając z faktu, że umowa na mocy której to właśnie Google jest domyślną przeglądarką kończy się, postanowiła zmienić swoją strategię – teraz domyśla wyszukiwarka zależeć będzie od regionu, w którym znajduje się użytkownik.

Wydaje się, że najwięcej zyska Yahoo, które podpisało z Mozillą pięcioletnie porozumienie, na mocy którego amerykańscy użytkownicy Firefoxa domyślnie korzystać będą właśnie z ich wyszukiwarki, ale z nowej polityki Mozilli ucieszy się też Yandex (nowa domyślna przeglądarka w Rosji) oraz Baidu (nowa domyślna przeglądarka w Chinach). Użytkownicy z pozostałych krajów, w tym z Polski, nie odczują żadnej różnicy, ponieważ dla nich Google pozostanie domyślną wyszukiwarką Firefoxa. Zmiany zostaną wprowadzone w grudniu.

podobne treści