biznesnaukaWiadomość główna

Google, NASA i komputer kwantowy

Google co prawda ma już jeden komputer kwantowy, ale urządzenie wykorzystywane przez Mountain View do wyszukiwania grafiki ma już swoje lata. Poza tym grafika to nie sztuczna inteligencja. A badania nad tą ostatnią wymagają czegoś więcej. Dlatego Google, we współpracy z NASA, zamierza zakupić kwantowy komputer, który będzie wykorzystywany do badań nad systemami uczącymi się.

Komputer kwantowy za 15 milionów dolarów, który w dużej części zostanie sfinansowany przez Google, stanie w NASA Ames Research Center, a konkretniej w laboratorium sztucznej inteligencji należącym do tej jednostki. Komputer kwantowy ma być dostępny dla naukowców z całego świata, którzy zapewne szybko ustawią się w kolejce do wykorzystania jego mocy obliczeniowej do swoich badań.

Maszyna, która zostanie zainstalowana w NASA Ames Research Center, tak jak i wcześniejszy komputer kwantowy Google, została skonstruowana przez D-Wave Systems. W odróżnieniu jednak od niego, nowy komputer kwantowy będzie dysponował aż 512 kubitami.

Głównym celem Google podczas tego projektu jest sprawdzenie, czy możliwości komputerów kwantowych można wykorzystać w procesach maszynowego uczenia się – jednego z zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. Google chciałoby połączyć ogromną (choć wyspecjalizowaną w rozwiązywaniu tylko niektórych problemów) moc obliczeniową komputera kwantowego oraz posiadane przez siebie dane, co mogłoby prowadzić na przykład do stworzenia dokładniejszego modelu wyszukiwania czy rozpoznawania mowy.

Zdjęcie: D-Wave

podobne treści