mobile

Google nagrodzi za zgłoszenie dziur w Androidzie

Od pięciu lat Google prowadzi program, w ramach którego programiści nagradzani są za wyszukiwanie błędów w oprogramowaniu firmy. Teraz program ten został rozszerzony o platformę, która aż dziw, że jeszcze się w nim nie znajdowała. Chodzi bowiem o Androida.

W przypadku Androida za odnalezienie pojedynczej luki będzie można zdobyć nawet 8 tysięcy dolarów. Mountain View nagradzać będzie jedynie zgłoszenia dotyczące błędów wykrytych w oryginalnym Androidzie oraz spotykanych na urządzeniach znajdujących się na liście, na której znajdują się na razie jedynie najnowsze Nexusy – smartphone Nexus 6 i tablet Nexus 9.

Na swoim blogu Google poinformowało, że wynagradzane będą informacje o błędach krytycznych, wysokiego oraz średniego ryzyka. Mniejsze błędy będą rozpatrywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale za to uczestnicy programu będą mieli szanse otrzymać nagrodę także za zgłoszenie poprawki, która nie łata żadnego błędu, ale wzmacnia bezpieczeństwo Androida. Do nagrody nie kwalifikują się zgłoszenia opisujące sytuacje, do których zaistnienia konieczna jest większa ingerencja użytkownika (na przykład instalacja i konfiguracja poszczególnych aplikacji). Kwoty nagród znajdować się będą w przedziale od 333 do 8 tysięcy dolarów, w zależności o tego, jak poważny jest wykryty błąd i jak dobrze przygotowany jest raport. Na największą nagrodę mogą liczyć ci, którzy wraz z raportem prześlą odpowiednią łatkę.

Program ma zachęcić deweloperów do tego, by zgłaszali Google znalezione przez siebie błędy, co ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie. Zainteresowanie, jakim cieszą się podobne programy, jak na przykład w przypadku przeglądarki Chrome, pokazuje, że tego typu akcje mają sens.

podobne treści