biznesnewsWiadomość główna

Google ma własną markę samochodów

Wszyscy zainteresowani rozwojem autonomicznych pojazdów wiedzą, że Google od dłuższego czasu testuje swoje sterowane przez komputer konstrukcje. Ale poza strukturami Mountain View do tej pory praktycznie nikt nie wiedział o tym, że w tym celu firma założyła osobną firmę motoryzacyjną.

Google, tak przecież innowacyjne w innych kwestiach, nie wysiliło się szczególnie jeśli chodzi o nazwę podległej sobie spółki, która brzmi Google Auto LLC. Nie o nazwę w tym przypadku chodziło, ale o przeniesienie całej aktywności związanej z rozwojem, a przede wszystkim testowaniem, technologii autonomicznych samochodów do osobnej spółki, która, będąc technicznie inną osobą prawną niż Google, mogłaby przyjąć na siebie cały impet potencjalnych pozwów. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł brytyjski dziennik The Guardian, spółka Google Auto LLC została powołana w 2011 roku, kiedy to Google zrezygnowało w swoim programie autonomicznych samochodów z Toyot Prius, na rzecz pojazdów typu SUV produkowanych przez Lexusa.

Choć ta ostatnia informacja nie jest do końca ścisła. Modyfikacje w wyżej wspomnianych samochodach są tak duże, że w dokumentach Google Auto widnieje jako ich producent. Google Auto występowało też do odpowiednich władz o nadanie im numerów rejestracyjnych.

Choć wydaje się, że Google Auto zostało powołane wyłącznie po to, by to nie Google odpowiadało za ewentualne problemy ze swoimi samochodami, rola zależnej spółki rosła z czasem. W maju ubiegłego roku na jej czele stanął Chris Urmson, szef programu autonomicznych pojazdów Mountain View. Według Guardiana wszystko wskazuje na to, że Google przygotowuje także nowy model swojego autonomicznego samochodu.

Jak podaje brytyjski dziennik, z dokumentów, z którymi mieli zapoznać się jego dziennikarze, a które Google Auto złożyło w kalifornijskiej organizacji zajmującej się atestowaniem samochodów, wynika, że firma przygotowuje nowy model autonomicznego samochodu. Będzie to niewielki pojazd z napędem na tylną oś, którego prędkość maksymalna ma nie przekraczać 25 mil na godzinę. Samochód ten ma być napędzany silnikiem elektrycznym o mocy wynoszącej maksymalnie 30 kW i ma być montowany w Detroit.

Nie oznacza to jeszcze, że Google przygotowuje się do masowej produkcji autonomicznych pojazdów. Pomimo wielu tysięcy przejechanych kilometrów nadal są to pojazdy eksperymentalne i nowa ich generacja najprawdopodobniej posłuży właśnie w tym celu.

podobne treści