aplikacjenews

Google Lens: Asystent Google rozpozna obrazy

Jedną z nowości, zaprezentowanych podczas tegorocznego Google I/O, jest technologia Google Lens, która służy nie tylko do rozpoznawania tekstu, ale również obrazów. I choć powyższy opis brzmi wręcz banalnie, w rzeczywistości może być bardzo przydatna.

Google Lens to nie tylko rozpoznawanie obrazu i tekstu, ale cała technologia, która ma pozwalać na wygodne korzystanie z pozyskanych w ten sposób informacji. Google Lens ma wzbogacić przede wszystkim Asystenta Google, ale pojawi się także w innych produktach korporacji.

W jaki sposób ma to działać? Dzięki Google Lens, Asystent rozpozna wszystko to, na co zwrócony zostanie obiektyw smartphone’u i dostarczy informacji na temat tego, co rozpozna. Przykładowo, identyfikując kwiat, dowiemy się także, jaki to konkretny gatunek. Ale to nie wszystko, Lens ma w końcu ułatwiać codzienne życie.

Przykładowo, po skierowaniu aparatu na plakat, Assistant skieruje na stronę z biletami na dane wydarzenie, wskaże piosenkę na YouTube danego artysty czy wyświetli wyniki wyszukiwania jego dotyczące. Podobnie ma to działać w przypadku restauracji – po rozpoznaniu miejsca, Asystent pokaże jego oceny czy recenzje z nim związane. Dane zdobyte dzięki rozpoznawaniu obrazu będą mogły być też wykorzystane kontekstowo, dzięki czemu po zeskanowaniu aparatem naklejki na routerze z hasłem do Wi-Fi, urządzenie będzie mogło się połączyć z daną siecią.

Funkcja nie jest całkiem nowa, Google Translate od dawna używa technologii rozpoznawania obrazu do automatycznego tłumaczenia słów, jednak Google Lens pozwala na dużo szersze zastosowanie, a Mountain View planuje zintegrować je z szeregiem swoich produktów. Po Asystencie Google ma się w pierwszej kolejności pojawić w Google Photos.

podobne treści