biznes

Google kupuje Nest Labs

W połowie grudnia pojawiły się pierwsze informacje na temat tego, że Google zainteresowane jest inteligentnymi termostatami. Okazuje się, że firma zainteresowana jest nimi nawet bardziej, niż początkowo się wydawało – za 3,2 miliarda dolarów Mountain View przejmie Nest Labs.

Nest Labs, firma która zostanie kupiona przez Google za 3,2 miliarda dolarów w gotówce, kiedy tylko na przejęcie zgodzi się amerykański regulator rynku, została założona w 2010 roku przez  Tony’ego Fadella i Matta Rogersa – byłych inżynierów Apple, którzy pracowali między innymi nad pierwszym iPhonem. Już rok później firma wypuściła na rynek swój pierwszy produkt, jakim był inteligentny termostat, który oszczędza energię monitorując otoczenie i automatycznie dostosowując temperaturę w pomieszczeniach. Później ich oferta poszerzyła się o inteligentne czujniki dymu. Wszystkie produkty Nest Labs można kontrolować na bieżąco za pomocą odpowiednich aplikacji.

Google zapewnia, że po przejęciu Nest Labs zachowa swoją niezależność, a Tony Fadell nadal kierować będzie pracami firmy. Jeśli chodzi o powody, dla których Google postanowiło kupić Nest, na razie możemy jedynie spekulować – wydaje się prawdopodobne, że Mountain View zależny na tym, by przed konkurencją zdobyć technologię i doświadczenie w projektowaniu nowej fali sprzętu. Takiego, który przysłużyłby się wprowadzeniu w życie idei „Internetu przedmiotów”, czyli koncepcji, według której to przedmioty mogłyby gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane. A w wykonaniu Google przełożyć się to może na jeszcze dokładniejsze targetowanie reklam.

podobne treści