mobileWiadomość główna

Google I/O: Android M jeszcze w tym roku

W San Francisco trwa właśnie coroczna konferencja Google I/O. I już na samym początku Google potwierdziło informację, która jako plotka krążyła już od jakiegoś czasu – jeszcze w tym roku pojawi się Android M.

Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji Hiroshi Lockheimer, wicedyrektor działu Inżynierii Androida, wypowiedział się na temat polityki wydawniczej platformy, jaką jest Android. Według niego najważniejsza jest przewidywalność, dlatego Google zdecydowało się na „coroczne, duże premiery”. Dlatego w ubiegłym roku pojawił się Android L, a w tym roku otrzymamy Androida M. Google zamierza kontynuować tę politykę, więc nietrudno się domyślić, że w przyszłym roku Mountain View chwalić się będzie wersją oznaczaną literą N.

I rzeczywiście, jedną z pierwszych informacji, jakimi podzieliło się dziś Google, było oficjalne potwierdzenie Androida M, choć na razie Google milczy na temat jego ostatecznej nazwy. Potwierdzają się także wcześniejsze plotki dotyczące tego, że nowa wersja Androida wprowadzi znaczące zmiany jeśli chodzi o uprawnienia aplikacji – w nowej wersji systemu będą one prosiły o pozwolenie na korzystanie z danych funkcji urządzenia nie podczas instalacji, ale dopiero wówczas, gdy po raz pierwszy spróbują ich użyć. Użytkownicy będą mogli także modyfikować uprawnienia aplikacji.

Kolejną nowością jest wprowadzenie do Androida zintegrowanego systemu płatności mobilnych o nazwie Android Pay. Ma on działać bez żadnej dodatkowej aplikacji – by za jego pomocą wykonać transakcję wystarczy odblokować urządzenie, wybrać odpowiednią opcję i przyłożyć go do terminalu.

Potwierdziły się też plotki o tym, że kolejna wersja Androida wprowadzi też wsparcie dla czytników linii papilarnych. Będą one mogły służyć do identyfikacji użytkownika podczas korzystania z Android Pay, będą one oczywiście mogły też współpracować z innymi elementami systemu.

Google zajęło się także optymalizacją czasu pracy i obiecuje, że urządzenia działające pod kontrolą Androida M będą mogły działać nawet dwa razy dłużej, niż urządzenia z Androidem Lollipop. Firma pochwaliła się, że udało się to uzyskać między innymi dzięki wykorzystaniu czujników ruchu – po wykryciu, że zablokowane urządzenie pozostaje w jednym miejscu przez dłuższy czas, system automatycznie zamknie część aplikacji, co przełoży się na oszczędność energii.

Wersja Developer Preview Androida M będzie dostępna na Nexusach 5, 6, 9 i Player już dziś, a ostateczna wersja systemu pojawi się w trzecim kwartale tego roku.

podobne treści