internetWiadomość główna

Google I/O 2013: Ok Google, porozmawiajmy o wyszukiwaniu głosowym

Chyba każdy z nas jest fanem science-fiction. Jednym z motywów, który przewija się w tym gatunku, są komputery, z którymi można rozmawiać. Na statkach Gwizdnej Floty instalowany jest LCARS, Tony Stark ma swojego JARVISa. A my będziemy mieli Google.

Podczas wczorajszej odsłony Google I/O, Google zaprezentowało przyszły interface swojej wyszukiwarki, który będzie działał w przeglądarce Chrome na desktopy i laptopy. Już niedługo każdy będzie mógł zapytać o coś swój komputer a ten udzieli mu odpowiedzi. W formie ustnej, lub jak kto woli „głośnikowej”. Wystarczy tylko rozpocząć pytanie od „Ok Google”. Mountain View obiecuje, że wyszukiwarka będzie pamiętała także kilka ostatnich zapytań, więc bez udziału klawiatury będzie można dopytać ją o szczegóły dotyczące interesującego nas tematu.

Tak jak Google Now, przyszły interface wykorzystuje Knowledge Graph do przetworzenia pytania, ale zamiast wyświetlać znalezione informacje na kartach, syntezator zamieni je na mowę. Wyszukiwanie może zostać spersonalizowane – Google chwaliło się wczoraj komendami w rodzaju „wyślij maila do Kate” lub „Pokaż moje zdjęcia Nowego Jorku sprzed roku”. Jest to bardzo interesujące i stanowi znaczny krok do przodu w porównaniu z Google Now.

Oczywiście trafność wyników zależna będzie od tego jakimi danymi „nakarmimy” Google – im więcej danych, tym dokładniejsze będą wyniki. Ale Mountain View nie może narzekać na posiadaną przez siebie ilość informacji o użytkownikach. Dodatkowo nowa funkcja ma działać też na urządzeniach mobilnych. Z tą różnicą, że w ich przypadku nadal trzeba będzie wcisnąć najpierw przycisk mikrofonu.

Jeśli chodzi o sam mechanizm Knowledge Graph, to doczekał się on dość ważnej dla nas aktualizacji – od wczoraj obsługuje on także język polski.

Kiedy więc będziemy mogli wydawać komendy głosowe wyszukiwarce? Tym akurat Google się nie pochwaliło. Stosowne aktualizacje dla przeglądarki Chrome, oraz dla Google Now na iOS i Androida mają pojawić się „wkrótce”.

podobne treści