samochody

Google i Fiat-Chrysler będą razem budować autonomiczne minivany

W ubiegłym tygodniu koncerny Fiat-Chrysler oraz Google ogłosiły nawiązanie współpracy.  Oba koncerny zamierzają wspólnie budować autonomiczne miniwany.

Pierwszym samochodem, jaki powstanie w ramach współpracy pomiędzy Fiat-Chrysler oraz Google ma być nowy model Chrysler Pacifica. Jak ogłosił szef Fiat-Chrysler, Sergio Marchionne, w pierwszym etapie współpracy technologia autonomicznych samochodów Google ma zostać zaimplementowana w stu samochodach firmy.

„Pierwsza faza naszej współpracy jest bardzo konkretna. W jej ramach technologia Google ma pojawić się w minivanach (…),” wyjaśnia Marchionne. „To bardzo konkretny cel, a droga do niego jest jasno wytyczona. Zobaczymy co ostatecznie z tego wyniknie.”

Pewien dystans Marchionne jest uzasadniony. Inni producenci samochodów też prowadzili rozmowy z Google, ale ostatecznie zostały one przerwane. Agencja Bloomberg sugeruje, że kością niezgody mogą być dane zbierane przez samochody podczas jazdy, oraz to, w jaki sposób firmy mają dzielić się zyskami ze wspólnego przedsięwzięcia. Marchionne nie ukrywa, że są to tematy, które nie zostały na razie do końca rozwiązane, ale dodaje też, że „jeśli nie zaczniemy badać możliwości, nigdy się tego nie dowiemy”.

Zdjęcie: Chrysler

podobne treści