internet

Google, Facebook i Apple mają podlegać europejskim przepisom o ochronie danych osobowych

Parlament Europejski przegłosował wczoraj przyjęcie nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych obywateli państw Unii Europejskiej. Będą one miały przede wszystkim wpływ na to, jakie obowiązki zostaną nałożone na firmy technologiczne, które nie są zarejestrowane na terenie UE, ale świadczą tu usługi.

Oczywiście nowe regulacje największy wpływ mają mieć na takich gigantów jak Facebook czy Google, które będą musiały dostosować się do wymogów, jakie już dziś obejmują europejskie firmy. Na dostosowanie się do nowych regulacji korporacje, głównie amerykańskie, będą miały dwa lata, później będzie mogła być na nie nałożona grzywna w wysokości do 20 milionów euro.

Nowe regulacje mają zapewnić, że dane osobowe obywateli UE będą chronione w taki sam sposób we wszystkich państwach członkowskich, wprowadzają także rozszerzone „prawo do bycia zapomnianym” – użytkownicy będą mieli większy wpływ na to, jakie dane o nich są przechowywane na serwerach, będą też mogli zażądać ich przeniesienia lub usunięcia.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści