naukanews

Google Earth pomógł znaleźć najlepiej zachowany krater na Ziemi

Krater uderzeniowy o swojsko brzmiącej nazwie Kamil znajduje się w mało uczęszczanej części Sahary, więc nic dziwnego, że jego lokalizacja była do niedawna nieznana. Dostrzeżono go dzięki Google Earth i wkrótce okazało się, że może to być jeden z najlepiej zachowanych śladów uderzenia meteorytu w naszą planetę.

Włoski naukowiec dostrzegł Kamila w lutym tego roku, podczas obserwacji zdjęć z satelity dostępnych w Google Earth. Krater pochodzi sprzed tysiąca lat i ma do 45 metrów średnicy i do 16 metrów głębokości. Naukowcy obliczyli, że meteoryt, który uderzył w tym miejscu, miał średnicę 1,3 metra, ale poruszał się z zawrotną prędkością 13 tysięcy kilometrów na godzinę.

Naukowcy byli pod wrażeniem dobrego stanu, w jakim zachował się krater. Zazwyczaj tego typu twory ulegają erozji i trudno je znaleźć. W przypadku Kamila zachowały się nawet wyżłobienia, ślady rozpryskującego się meteorytu. Rzadko można je zaobserwować w kraterach na Ziemi, częściej w śladach po meteorytach uderzających na przykład Księżyc lub Marsa. Dzięki temu, Kamil bardzo się przyda do badań. Jak mówi szef grupy naukowców na miejscu, Luigi Folco: „Ten krater to coś pięknego, ponieważ jest tak dobrze zachowany, że dostarczy nam mnóstwo informacji o wpływie niewielkich meteorytów na skorupę Ziemi”. [Casey Chan/giz, Red Orbit]

podobne treści