news

Google chce zmiażdżyć Skype’a?

CNET donosi, że Google testuje usługę w Gmailu, która pozwala na
wykonywanie połączeń telefonicznych prosto z naszych skrzynek
odbiorczych. Interfejs przypomina Google Voice, ale książka adresowa
znajdowałaby się w tym samym miejscu, w którym widzimy teraz osoby
dostępne na Google Chat.

Wykorzystanie VoIP umożliwiłoby zamienienie Gmaila w prawdziwe centrum komunikacyjne. Google oficjalnie nie potwierdza tej wiadomości, ale nie bez powodu koncern przejął niedawno firmę Gizmo5, która oferowała podobny produkt. Pierwsza wzmianka o nowej usłudze pojawiła się w czerwcu na blogu Google Operating System, niezwiązanym z Google.

Google już od pięciu lat oferuje Google Talk, komunikator internetowy połączony z usługą VoIP. Od marca 2009 roku w USA można korzystać z Google Voice, który integruje wszystkie numery użytkownika pod jednym i ułatwia zarządzanie nimi. Wszystko wskazuje na to, że VoIP w Gmailu to kolejne, logiczne posunięcie Google. Największą zaletą nowej usługi byłoby jej zintegrowanie z pocztą, bez konieczności odpalania kolejnego programu. Może to jej dać wielką przewagę nad Skypem oraz wieloma innymi, podobnymi usługami.

Przedstawiciel Google na pytanie o VoIP odpowiedział: „Google testuje wiele nowych rozwiązań, ale w chwili obecnej nie mamy nic konkretnego do powiedzenia na ten temat”. [Rosa Golijan/giz, CNET]

podobne treści