internetprogramy

Google chce zawstydzić wszystkie strony bez HTTPS

Google już od dłuższego czasu uważa, że wszystkie strony internetowe powinny być szyfrowane. Ale firma, pomimo ogromnych środków jakimi dysponuje, nie może tego nikomu narzucić. Dlatego zamierza oznaczać wszystkie strony jakie nie obsługują HTTPS jako niebezpieczne.

Takie rozwiązanie zostało zaproponowane przez zespół bezpieczeństwa przeglądarki Chrome jeszcze w roku 2014. Oczywiście pomysł dotyczył tylko przeglądarki Chrome, ale miał to być jeden ze sposobów na zwrócenie uwagi na to, że zwykły protokół HTTP nie gwarantuje użytkownikom praktycznie żadnego bezpieczeństwa.

I nie chodzi nawet o agencje rządowe, którym brak szyfrowania znacząco ułatwia pracę – dane przesyłane pomiędzy niezabezpieczonym serwerem a użytkownikiem może podejrzeć praktycznie każdy. Już dwa lata temu Google zapowiadało, że w wynikach wyszukiwania będzie promować strony obsługujące HTTPS, ale w promowaniu tego rozwiązania firma chce iść jeszcze dalej.

Obecnie przeglądarka Chrome wyświetla obok pasku adresu ikonę białej kartki, jeśli użytkownik odwiedza stronę HTTP, zieloną kłódkę, jeśli odwiedza stronę na której HTTPS działa poprawnie, lub kłódkę przekreśloną czerwonym znakiem „X”, jeśli przeglądarka wykryje problemy z szyfrowaniem.

Podczas konferencji Usenix Enigma, która odbyła się w tym tygodniu w San Francisco, Google zaprezentowało sposób, w jaki w przyszłości przeglądarka Chrome oznaczać będzie strony nie obsługujące szyfrowania – będzie to ikona kartki z czerwonym znakiem „X”.

Google na razie oficjalnie nie potwierdziło kiedy chciałoby domyślnie włączyć tę funkcjonalność w przeglądarce Chrome, anonimowi pracownicy internetowego giganta, z którymi rozmawiał serwis Motherboard twierdzą jednak, że stanie się to „niebawem”.

Zdjęcie: Chris Palmer/Twitter

podobne treści