internet

Google chce uśmiercić URL

Ze standardem URL czyli Uniform Resource Locator spotkał się chyba każdy. A na pewno każdy, kto kiedykolwiek korzystał z Sieci. Google jednak chciałoby, by standard ten odszedł do lamusa.

Według Mountain View, adresy URL stają się coraz dłuższe i coraz mniej czytelne. A to z kolei wykorzystywane jest czasem przez cyberprzestępców do różnych ataków. W rozmowie z magazynem Wired, Adrienne Porter Felt, jedna z inżynierów zajmującą się rozwojem Chrome’a, podzieliła się pomysłem, jaki pojawił się w jej zespole trochę przy okazji dziesiątej rocznicy pojawienia się przeglądarki Google – Mountain View chciałoby się pozbyć URL.

„Chcielibyśmy sprawić, że tożsamość w internecie będzie zrozumiała dla wszystkich – żeby [użytkownicy] wiedzieli z kim rozmawiają, kiedy korzystają ze strony internetowej i mogli przekonać się, czy mogą jej ufać. Ale będzie to oznaczało ogromną zmianę sposobu, w jaki Chrome wyświetla URL. Chcemy rzucić wyzwanie temu, w jaki sposób adresy URL powinny być wyświetlane i odkryć właściwy sposób przekazywania tożsamości.”

Czym miałby zostać zastąpiony standard URL? Tego już nie ujawniła, ale głównie dlatego, że tak naprawdę jeszcze nikt nie wie, czym można byłoby go zastąpić, ale w jej zespole trwają na ten temat ożywione dyskusje. Nowe rozwiązania są poszukiwane, ale jeśli zostaną przedstawione, stanie się to dopiero za kilka miesięcy.

Zdjęcie: Flickr/trakkyandy

podobne treści