wynalazki

Google Cardboard czyli kartonowe gogle VR

Podczas gdy Facebook inwestuje miliardy dolarów w Oculus VR, Google najwyraźniej zamierza pójść w ślady Samsunga szykującego podobno gogle, w których rolę wyświetlacza pełnić będzie smartphone. Ale we własnym, specyficznym stylu. Dlatego zaproponowało uczestnikom tegorocznej konferencji Google I/O stworzenie okularów z kartonu.

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O Mountain View zaprezentowało Google Cardboard – kartonowy zestaw, który pozwala zamienić telefon z Androidem w wyświetlacz gogli Virtual Reality. Pod warunkiem oczywiście, że użytkownik najpierw samemu sobie go zmontuje.

Przygotowane w ten sposób gogle należy uzupełnić o smartphone’a, oczywiście wyposażonego w specjalną aplikację. Na razie aplikacja wspomagająca kartonowy eksperyment Google pozwala na trójwymiarową obsługę między innymi takich aplikacji jak Google Earth, YouTube czy wyświetlanie sferycznych zdjęć.

Na stronie projektu Google w ten sposób tłumaczy ideę stojącą za Google Cardboard:

„W ciągu ostatnich lat technologia wirtualnej rzeczywistości rozwinęła się w ekscytujący sposób. Niestety projektowanie z myślą o VR nadal wymaga drogiego, wyspecjalizowanego sprzętu. Dlatego myśląc o tym, w jaki sposób sprawić by VR stało się bardziej dostępne dla ludzi, grupa entuzjastów tej technologii w Google postanowiła zrealizować eksperyment, w którym to smartphone odpowiada za doświadczenie wirtualnej rzeczywistości.”

I tym właśnie jest Google Cardboard – eksperymentem z wirtualna rzeczywistością, który prawdopodobnie nie zostanie oficjalnym produktem. Ale za to udowadnia, że do działania wirtualna rzeczywistość nie wymaga drogich gogli.

podobne treści