biznesnews

Google buduje własną, eksperymentalną sieć komórkową

Przynajmniej tak wynika z dokumentów, do których dotarł Wall Street Journal. Nowa sieć ma pokrywać Mountain View i działać na dość niezwykłej częstotliwości. Czyżby Google szykowało w tajemnicy jakiś nowy standard telefonii komórkowej?

W laboratoriach Google dzieje się bardzo wiele niezwykłych rzeczy, a wiele z nich nigdy nie wychodzi poza fazę badań. W sumie całkiem normalna sprawa, biorąc pod uwagę jak duże jest Google. Jednak od jakiegoś czasu nieśmiało spekuluje się na temat tego, czy Google zamierza założyć własną sieć LTE. Okazuje się jednak, że rzeczywistość może być jeszcze bardziej interesująca.

Fakty są takie – tydzień temu Google zwróciło się do Federalnej Komisji Łączności (FCC) o wydanie licencji na „eksperymentalną usługę radiową”, która swoim zasięgiem będzie pokrywała obszar o promieniu około trzech kilometrów od głównej siedziby Google. Podczas testów wykorzystane ma zostać 50 stacji bazowych i około 200 „urządzeń klienckich”. Co ciekawe, „eksperymentalna usługa radiowa” Google będzie wykorzystywała częstotliwości w zakresie od  2524 do 2625 MHz a to oznacza, że praktycznie żadne obecnie stosowane urządzenie nie będzie w stanie z nią współpracować.

Z jednym wyjątkiem – aktualnie w Chinach, Brazylii i w Japonii trwają prace nad telefonią komórkową opartą właśnie na tych częstotliwościach, a to oznacza, że urządzenia współpracujące z taką siecią ostatecznie pojawią się na rynku.

Tymczasem w Stanach, firma Dish, zamierza podobno kupić Clearwire – firmę, która dysponuje licencją właśnie na takie częstotliwości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że to właśnie Dish pojawia się w spekulacjach jako potencjalny partner Google podczas tworzenia sieci komórkowej.

Na prośbę prawników Google większość złożonego tydzień temu wniosku została utajniona ponieważ kwestie w nim omawiane dotyczą „bardzo konkurencyjnego rynku elektroniki użytkowej”.

I jak w takiej sytuacji nie podejrzewać, że Google jednak planuje założyć własną sieć komórkową?

[Zdjęcie: Flickr/velorowdy]

podobne treści