bizneswynalazki

Goodyear testuje inteligentne opony

Nie tylko koncerny samochodowe interesują się autonomicznymi samochodami. Zainteresowane tym zagadnieniem wykazuje też Goodyear, choć, trzeba przyznać, firma oponiarska podchodzi do niego z zupełnie innej strony.

W przypadku koncernu oponiarskiego chodzi mianowicie o systemy zarządzania flotą autonomicznych samochodów. W kontekście, oczywiście, opon. Ma w tym pomóc zaprezentowana właśnie przez Goodyear inteligentna opona.

Spokojnie, nie chodzi o antagonistę ze słynnego filmu, a o oponę wyposażoną w specjalny zestaw czujników. Bezprzewodowe czujniki umieszczone w ogumieniu mają za zadanie cały czas mierzyć temperaturę oraz ciśnienie w oponach. Zebrane w ten sposób dane trafiają do komputera pokładowego samochodu, a następnie przesyłane są do systemu Goodyear, który je analizuje. Pozwala to na szybkie wykrycie potencjalnych problemów z ogumieniem, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszej awarii.

System ten testowany będzie we współpracy z Tesloop, kalifornijskim przewoźnikiem, korzystającym wyłącznie z elektrycznych samochodów Tesli. Goodyear ma zapewnić pojazdom autonomicznej floty zarówno serwis, jak i naprawę opon podczas ładowania na stacjach. Według dyrektora generalnego Tesloop, Rahula Sonnada, takie rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne, ponieważ gdy flota pracuje cały rok, stały monitoring ogumienia może pomóc w uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

Zdjęcie: Goodyear

podobne treści