internet

Gmail: wiadomości czytane były przez pracowników zewnętrznych deweloperów

Jeśli korzystacie z zewnętrznych aplikacji do obsługi swojego konta Gmail, możecie chcieć przemyśleć takie podejście jeszcze raz. Jak donosi WSJ, twórcy takich aplikacji mogą mieć dostęp do treści waszych wiadomości, które czytane są przez ich pracowników.

Autorzy aplikacji i dodatków do Gmaila mogą mieć dostęp do wiadomości wysyłanych przez użytkowników poczty Google. Problem w tym, że jeśli instalujemy dodatek czy dajemy aplikacji dostęp do naszej poczty, co jest wymagane do tego by działała, zakładamy, że przetwarzać maile będą tylko algorytmy. Ale zgadzając się na to, zgadzamy się, choć nie wprost, że dostęp taki otrzyma także deweloper i jego pracownicy.

Jak donosi amerykański dziennik, były co najmniej dwa przypadki, w których pracownicy zewnętrznego dewelopera uzyskali dostęp do wiadomości e-mail użytkowników poczty Google i czytali je.

Pierwszym z nich jest przypadek Return Path, którego twórcy dwa lata temu uzyskali dostęp do poczty około 8 tysięcy osób, co miało przyczynić się do ulepszenia oprogramowania. W drugim znanym przypadku, czyli w przypadku firmy Edison Software, jej pracownicy czytali tysiące wiadomości użytkowników Gmaila po to, by dopracować funkcje z zakresu inteligentnych odpowiedzi.

Google zapewnia, że dane o naszych e-mailach dawało jedynie sprawdzonym deweloperom i za wyraźną zgodą użytkowników, choć na ten temat można mieć jednak odmienne zdanie. Od ubiegłego roku polityka firmy jednak się zmieniła, a Google zobligowało się do pełnego zablokowania dostępu do danych użytkowników Gmaila. Przedstawiciele wyżej wymienionych firm poinformowali także, że od dawna nie stosują już takich praktyk, a ich pracownicy nie czytają już prywatnych wiadomości użytkowników.

Ale niesmak pozostał.

Jeśli chcecie się upewnić, czy przypadkiem jakaś nieznana wam aplikacja ma dostęp do waszego konta Gmail, możecie odwiedzić stronę ustawień konta i cofnąć przyznany wcześniej dostęp.

podobne treści