naukanews

Gliese 832 c: planeta przypominająca Ziemię odkryta w odległości 16 lat świetlnych od Słońca

Gliese 832 c. Tak nazywa się nowa planeta pozasłoneczna odkryta przez astronomów z University of New South Wales. Wszystko wskazuje na to, że jest ona bardzo podobna do Ziemi. I jest od nas oddalona o „jedynie” 16 lat świetlnych.

Gliese 832 c jest drugą planetą odkrytą w tym układzie. Pięć lat temu potwierdzono, że wokół czerwonego karła Gliese 832 znanego też jako HD 204961 lub LHS 3685, krąży przypominająca Jowisza planeta Gliese 832 b. Odkrycia jej mniejszej towarzyszki dokonano na podstawie analizy drgań ich macierzystej gwiazdy pod wpływem grawitacji krążących wokół niej planet.

Co można powiedzieć o Gliese 832 c? Przede wszystkim znajduje się ona w strefie zamieszkania swojej gwiazdy, okrąża ją co 35 dni i jest 5,4 raza bardziej masywna od Ziemi. Naukowcy obliczyli także, że ze swojej gwiazdy otrzymuje ona taką samą ilość energii co nasza planeta.

„O tym systemie planetarnym można myśleć trochę jak o miniaturowej wersji naszego układu słonecznego – na zewnątrz znajduje się [gazowy] gigant, w środku potencjalnie planeta skalista,” mówi profesor Chris Tinney, współautor publikacji opisującej odkrycie. „Jeśli planeta ta ma atmosferę podobną do Ziemi, jest możliwe, że mogłoby na niej przetrwać życie, choć zmiany klimatu związane z porami roku muszą być tam ekstremalne.”

Jeśli atmosfera Gliese 832 c jest jednak gęstsza, co jest prawdopodobne biorąc pod uwagę jej masę, warunki na niej panujące przypominałyby bardziej warunki panujące na Wenus. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie Gliese 832 c jest jedną z trzech znanych egzoplanet planet, które, według Earth Similarity Index, są najbardziej podobne do Ziemi. Na skali ESI wynik Gliese 832 c wynosi 0.81, wyniki kolejnych dwóch (Kepler-62 e  i Gliese 667 Cc) to kolejno 0.83 i 0.84. Jednak to właśnie Gliese 832 c znajduje się najbliżej Ziemi.

Zdjęcie: Efrain Morales Rivera/Astronomical Society of the Caribbean/PHL/UPR Arecibo

podobne treści