fotosmartfony

Gizmodo wyjaśnia: megapiksele nie mają znaczenia [Nokia 808]

nokia 808

Szokująca wiadomość dnia: Nokia produkuje telefon z 41-megapikselowym aparatem. To jest szokujące z zupełnie złych powodów. Może i będzie w stanie robić zdjęcia w wyższej rozdzielczości niż większość lustrzanek, ale to w niczym nie pomoże. Dlaczego? Bo od pewnego momentu megapiksele przestają się liczyć.

Ołówki w dłoń, proszę.

W przypadku Nokii 808 celem ogromnej liczby pikseli nie jest stworzenie gigantycznego obrazu, ale raczej zmniejszenie go z 41 do 5-megapikselowego zdjęcia. Nie ma wątpliwości, że 41MP to olbrzymia liczba, którą z reklam zapamiętają wszyscy. Dlatego przyjrzyjmy się, za czym gonimy.

Megapiksel to milion pikseli. Odnosi się do liczby pikseli, jaką matryca aparatu jest w stanie uchwycić, gdy pada na nią światło. Najprostsze rozumowanie – im więcej, tym lepiej. Więcej megapikseli oznacza więcej detali na zdjęciu. Dlaczego więc 41 megapikseli Nokii 808 nie daje jej przewagi nad 36 megapikselami w Nikonie D800? Telefon musi być lepszy niż lustrzanka albo przynajmniej porównywalny, prawda?

Nie. Nie ma nawet porównania. Nie wszystkie piksele są sobie równe.

Telefon z oczywistych względów jest dużo mniejszy niż aparat, szczególnie duży, profesjonalny, jak lustrzanki Nikona czy Canona. To znaczy, że telefon może tylko pomieścić dużo mniejszą matrycę, płytkę która zamienia fotony w piksele. Mała matryca oznacza, że piksele też muszą być mniejsze, jeśli mamy ich dużo zmieścić. A małe piksele są do niczego. To jak zatłoczona piwnica, mała matryca z wielką liczbą pikseli tworzy obraz pełen zakłóceń i szumów. To mogą być duże obrazy w rozumieniu JPEG-a, którego oglądacie, ale nie mogą być precyzyjne i piękne.

To dlatego duża matryca i odpowiedni obiektyw – którego też nie ma w telefonie – są najważniejsze. To dzięki nim jesteśmy w stanie zrobić piękne zdjęcia przy braku światła, uchwycić dokładne kolory, głębię obrazu. To te czynniki, nie wyścig na śmieciowe megapiksele, powinny was interesować. Duża matryca, jak te z aparatów fotograficznych (szczególnie lustrzanek), jest w stanie pomieścić duże piksele, które mają miejsce by się rozciągnąć i uchwycić więcej światła. To oznacza bardziej dokładny obraz, nawet jeśli liczba pikseli jest mniejsza.

Ale dlaczego najlepsze lustrzanki też pakują tak dużo pikseli na swoje matryce? Bo fotografowie używają ich w profesjonalnych sesjach dla: magazynów, billboardów, telewizji. Gołe oko nie jest w stanie określić różnicy między 8MP a 100MP, jeśli zamierzacie obejrzeć obraz na czymś mniejszym.

Mały smartfon z 41 megapikselami brzmi imponująco, to na pewno. Może też robić dobre zdjęcia, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że matryca w Nokii 808 w nim dużo większa niż w przeciętnym telefonie. Jednak powinniście rozumieć liczbę pikseli, jako jedynie uzupełnienie większego obrazu. Nie zawsze więcej oznacza lepszy efekt.

podobne treści

 • TehGladiator

  Nokia napewno was pokocha po tym aktykule :)

  • Ouirfrgergregregreg

   głupoty piszecie – pixel nie równy pixelowi? Możecie to uzasadnic?  pixel na mniejszej matrycy jest mniejszy i ma co prawda często większe szumy ale to nie jest regułą!
    

   • TehGladiator

     Tak czy inaczej wiecej pixeli nic ci nie da bez dobrego obiektywu. Poprostu nokia zaprezentowała telefon, którego parametry maja się nijak do jakości zdjęć.

    Jeśli się myle to porównywanie zdjęć robionych lustrzanką i telefonem miałoby sens.

    • nie będe się logował

     Jak widać ma dla ludzi którzy z serwisu  ‚Dobrze, że jest Gizmodo tłumaczyciel’ słowa „A małe piksele są do niczego” traktują jako wyrocznie.

     No nic .. :) 

 • TG

  „płytkę która zamienia fotony w piksele”

  I cały artykuł równie „wiarygodny”…

  • TehGladiator

    Myśle że i tak bardziej wiarygodny niż wciskany przez nokie kit…

   • Seba

     Akurat przeczytałem podlinkowany tam news. Faktycznie, piszą, że będzie 41MPix, potem skalowanie, itd.
    Możesz jakiś konkret dać? Czemu to jest kit? Uważasz, że faktycznie ile będzie miał tych pikseli? :-)
    Czy tylko taką bzdurę napisałeś, żeby się ośmieszyć? :-)

 • No

  Dołożą do tego procesor 600MHz i bedzie można zrobić jedno zdjęcie raz na 3 dni ;)
  Tak na poważnie to robienie zdjęcia matrycą 41 Mpix i potem zmniejszanie go software-owo to bajka na dobranoc. Przy tej liczbie Mpix i rozmiarach matrycy jak paznokieć małego palca proces ten nie dość ,że uwydatni szczegóły na zdjęciu to jeszcze lepiej uwydatni zakłócenia i błędy. To ja już wolę matrycę 1,3 Mpix i interpolację. Ale marketingowcy wiedzą lepiej.

 • Lobov

  Bez dobrej optyki i 100mb nic nie pomoże i lustrzanka z 5mb zrobi lepsze zdjęcie.

 • ravyr

  @Lobov – bądź precyzyjny: pisząc „mb” masz na myśli metry bieżące, milibity czy metrobity? bo jakoś nie obejmuję

 • Seba

   Dawno tutaj tak niskiego poziomu artykułu nie uświadczyłem. Merytorycznie same bzdury, żadnych konkretów (oprócz jedynego faktu o 41MPix). „A małe piksele są do niczego. To jak zatłoczona piwnica” – masakra, to mnie ubawiło najbardziej :-).
  Pojechane „po bandzie” z błędami typu „powinny was interesować” :-)

  Życzę jak najmniej tego typu „artykułów” w przyszłości.

 • DanielBulinski

  Zarówno redakcja Gizmodo ja i sam Sam Biddle pisząc takie głupoty nie zasługują na komentarz. Co mnie najbardziej zaszokowało, to rozdzielczość ludzkiego oka, którą autorzy oszacowali na mniej niż 8 Mpix – wielkie jest moje dziwienie, wielką trwogą napawa mnie ignorancja gizmodo.

  Linki które musicie odwiedzić to:
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150561744202397.375382.36922302396&type=1 

  http://europe.nokia.com/PRODUCT_METADATA_0/Products/Phones/8000-series/808/Nokia808PureView_Whitepaper.pdf

  • bciszewski

   widziałem zdjęcia promujące nokię 808 i robią wrażenie. Czuję się zobowiązany obronić Sama. Tekst nie krytykuje telefonu, ale tłumaczy, dlaczego oszołamiająca liczba pikseli nie oznacza, że ten aparat można porównywać z profesjonalnymi lustrzankami, sama liczba pikseli na matrycy nie świadczy o jakości zdjęć. Pisze, że ważniejszy jest np. rozmiar matrycy a ten telefon ma ją dużą: 1/1,2 cala (czego nie podał:). 

   cóż, wygląda na to, że „felieton” bardziej was rozzłościł niż skłonił do dyskusji, szkoda, bo temat jest b. ciekawy. w przyszłości będziemy takie opinie dobierać staranniej

   • Lol

    ludzkie oko ma ok 150MP -.-

    • flankerp

     Nieważne ile ma ludzkie oko bo to nie matryca więc nie policzysz pixeli co najwyżej pręciki.

     Prawda jest taka, że każdy oglada zdjęcia na ekranie komputera lub robi klasyczne wydruki, dla których wystarczy 4MPIX.

     Uważam, że artykuł jest fajny i wskazał tym co nie maja wiedzy technicznej w prosty sposób dlaczego niewarto inwestować w mega-pixele, co nie zmienia faktu, że aparat będzie robił fajne zdjecia. Z tego co się orentuje, wielkość tej matrycy pozwala na zrobienie cyfrowego zooma, nie tracac znaczaco na jakości i to jest powód dlaczego jest tych pixeli tak dużo.

     Jeszcze raz powiem, że artykuł jest fajny i pozwala mniejwięcej przeciętnemu śmiertelnikowi zrozumieć jak to się wszystko ma.

     Niestety Polak zawistny i zawsze będzie się madrował, szukajac dziury w całym…

     Pozdrawiam zespół Gizmodo.pl i nie martwcie się tymi bełkotami ;)

    • DanielBulinski

     obliczone za pomocą wzoru czopki X pręciki, też nie masz racji – to nie takie łatwe, wyliczenia są zależne od kontekstu w jakim chcemy to policzyć.

   • DanielBulinski

    Nie wiem czy to rozsądne bronić Sam’a, z jednego prostego względu Sam napisał artykuł zanim Nokia opublikowała whitepaper technologii i sample z urządzenia dostępne do ściągnięcia. Przeczytałem artykuł 4 razy (3 w tłumaczeniu i 1 w oryginale) i nadal mam wątpliwości co do trafności merytoryczno-technicznej. 

    Nie chce znów zarzucać autorowi ignorancji – no bo jak można pisać o małej matrycy i braku obiektywu – gdy jest całkiem odwrotnie (whitepaper PureView wszystko wyjaśnia). Chodzi mi raczej całość i ton artykułu, bo w wypadku nowej Nokii i PureView to właśnie ilość megapikseli ma największe znaczenie i definiuje jakość obrazu.

    Technologia PureView to całkiem nowa jakość i nie można w jej kontekście pisać o tradycyjnych lustrzankach – ani do nich porównywać, ani na ich podstawie tłumaczyć. Technologia ta potroszę redefiniuje znaczenie matrycy w aparacie podobnie jak to było w marycach fevon od Fuji. Potrzeba troszkę więcej wiedzy niż zagadnienia i morale w stylu: duże matryce są złe bo szumią, a poza tym to tylko wyścig szczurów a tak wogóle to komórka nigdy nie będzie lustrzanką. To troszkę latanie poniżej pułapu, który wyznaczyła Nokia.

    • Jacu

      Foveon X3 nie jest matryca fuji … Fuji robiła matryce Super CCD EXR która niema nic wspólnego z trójwarstwowym Foveonem. Mimo iż jest bardzo dobra pod względem zakresu tonalnego. Niemniej myślę ze chodziło ci właśnie o super CCD  ze względu na zestaw mniejszych i większych pikseli przez co matryca ta może mieć np albo 6 albo 12MPix.

     A wracając do tematu felietonu. Zastosowanie tak dużej ilości pixeli w telefonie nokii jest związane nie tylko z szokowaniem klienteli i efektu reklamowego ale ma tez pewne ciekawe implementacje jak zoom po części cyfrowy a jednak nie tracący jakości jak ten tradycyjny.

     Nokia ma szanse działać naprawdę dobrze zważywszy na dość dobra optykę i ogólny pomysł na użycie tych wszystkich pikseli no i przede wszystkim wielkość przetwornika.

     • DanielBulinski

      Tak, tak chodziło, mi właśnie o nią, głównie ze względu na ten binning. Oglądając jeden z filmów o PV widziałem, że Nokia również wzorowała się na podobnej zależności.

  • Pparoweczka

   „Gołe oko nie jest w stanie określić różnicy między 8MP a 100MP,…”
   Czytając nie pełne zdanie twoja wypowiedź ma sens… lecz jeśli zauważymy taki mały fajny znaczek INTERPUNKCYJNY po „100MP”(dla mniej spostrzegawczych jak Daniel, jest to PRZECINEK)  co oznacza że jest druga część zdania, która mówi nam
   „…jeśli zamierzacie obejrzeć obraz na czymś mniejszym.”. Ma to tylko i wyłącznie odniesienie do małego wyświetlacza znajdującego się w owym telefonie, a nie do ogólnej (jak Ty to nazwałeś) „rozdzielczość ludzkiego oka”.

 • Twkwas

  Durny ten tekst albo durnie przetłumaczony. Nie wyczytałem nigdzie, że jest tyle megapikseli żeby robić fotki o takiej rozdzielczości… tylko żeby uzyskać lepsze fotki 5-8MP i bezstratny zoom. To czy zdjęcia będą dobre okaże się w praniu. Jak wychodziła N8 to też były krzyki że po co tyle pikseli w komórce, a jednak fotki dobre robi.

 • Nok

  Ta Nokia ma wieksza matryce niz Canon G12. Tutaj Nokia bardziej dokladnie tlumaczy o co chodzi z 41 mpix http://nokia.ly/yoBx7o przyklady zdjec http://press.nokia.com/media/554/photo/list/886/nokia-808-pureview/ 

 • Zal

  rozsierdzony tłum wali łbem o wrota gizmodobo jak można było obrazić rzeszę lansiarskich dzieci neo mówiąc że 41Mpix w telefonie to niewypał. Niestety najgłośniej krzyczą ci którzy „klepią” pod biurkiem i ślinią się na samą myśl by wstawić na twarzoksiążce „ja i mój ProSupoDupoTereMegaZiomalski telefon z 41Mpix a lustrzanki to chłam ziomy.” 

  Z tego co pamiętam to Apple jak wypuszczało iphona 3G to wyjaśniali jaka jest różnica między dobrej jakości 2Mpix a 4Mpix średniej jakości.

  Pewnie krzykacze liczą na wiadomości w stylu „my phone puścił telefon z matrycą jak w teleskopie hubla!! Nosisz ją na plecach a na czole masz baterie słoneczną lecz ziomy to jest MegaPojechany Czaaaaddddd…”

  Jak pojawia się sensowny artykuł napisany po ludzku bez zasypywania tysiącami wykresów itd to sie taka burza zaczyna? Tępota niczym hany montany i Biberowskich wypierdków szerzy niczym zaraza jak zombie.

  • Twkwas

   Nie jestem fanem nokii ani fanem miliardów pikseli, ale artykuły tutaj są pisane z „domyślny” krytykowaniem wszystkiego. Nie zgadzam się, że ilość pikseli nie ma znaczenia – nie wprost.

   PS: Mój „duży” aparat ma 4Mpix, nie cierpie bibera, montany a twarzoksiążka mnie raczej irytuje :D

 • Lestat230

   http://pdaclub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=21616:oryginalne-fotki-41mpix-z-nokii&catid=49:sprzet&Itemid=91 tutaj jest przykładowe zdjęcie z tego telefonu nokii

 • Tymu6

  A jakby Apple wprowadził taki aparat w telefonie to redaktorzy by się mało nie posikali i piali z zachwytu jaki to Apple jest genialny ;/ FanBoye