aplikacjeWiadomość główna

Girls Around Me: Wzlot i upadek aplikacji do wyszukiwania dziewczyn

Aplikacja Girls Around Me pojawiła się w App Store 21 grudnia zeszłego roku. Niby nic takiego – program zasysa dane z Facebooka i Foursquare wizualizując je na mapie. Choć aplikacja pozwalała sortować wyniki według płci i miejsc nie oszukujmy się – powstała po to, by znajdować atrakcyjne kobiety.

W praktyce działa to w ten sposób. Po rozpoczęciu skanowania aplikacja znajduje informacje o osobach znajdujących się w okolicy na podstawie API Foursquare. Później poszukuje tej osoby na Facebooku i odnajduje wszystkie dostępne informacje o niej. Kiedy ktoś zwróci uwagę użytkownika aplikacji, może on albo wysłać wiadomość na FB, albo wybrać się na krótki spacer i osobiście odszukać swój obiekt zainteresowania.

Z jednej strony aplikacja zbiera jedynie powszechnie dostępne informacje, wykorzystując oficjalne API obu serwisów społecznościowych. Nikt nikogo nie zmusza do meldowania się w konkretnych miejscach. Z drugiej strony kobiety, które dziwnym trafem zaczęły „przypadkiem” wpadać na nieznajomych, którzy próbowali je podrywać, poczuły się zagrożone. Wcale się nie dziwię. Aplikacja działała bardzo sprawnie. Na tyle sprawnie, że w ciągu trzech miesięcy zwróciła na siebie uwagę amerykańskich mediów.

W rezultacie Foursquare odciął deweloperowi dostęp do API a aplikacja, siłą rzeczy, przestała działać. Wątpliwości jednak pozostały.

Sama aplikacja, autorstwa rosyjskiej firmy SMS Services O.o.o. już nie działa, zbiera cięgi i prawdopodobnie bardzo szybko zniknie z App Store. Facebook i Foursquare umywają ręce – i słusznie, bo cała sprawa doskonale pokazuje w jaki sposób można wykorzystać dane o nas, którymi dzielimy się w Sieci nie myśląc o konsekwencjach. Choć serwisy społecznościowe zawsze mogą zrobić więcej by chronić naszą prywatność nie zmienia to faktu, że w ostateczności to my decydujemy jaką informacją chcemy się podzielić. Warto o tym pomyśleć przed naciśnięciem buttona „opublikuj”.

[Cultofmac via The Next Web]

podobne treści