naukanews

Genetyczny sekret długowieczności

W 1997 we Francji zmarła Jeanne Louise Calment. Miała wtedy 122 lata. Nie było w historii udokumentowanego przypadku dłuższego żywota. Ale ludzi, którzy mają szansę dożyć takiego wieku wcale nie musi być mało. Naukowcom udało się znaleźć genetyczny kod długowieczności.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Bostonie przyjrzeli się 300 tysiącom genetycznych markerów od osób które żyją co najmniej sto lat i porównali je z tymi sami markerami z losowo wybranymi „zwykłymi” ludźmi. I udało im się stworzyć model genetyczny który potrafi ocenić predyspozycje osoby do długowieczności z precyzją sięgającą 77%.

Okazuje się, że kombinacja genów pozwalających przeżyć 100 lat lub więcej jest niezwykle rzadka. W krajach rozwiniętych zdarza się raz na 600 tysięcy osób.

Naukowcy sądzą, że 23-procentowy błąd może być związany zarówno z fragmentami genomu które nie zostały jeszcze uwzględnione w badaniach, jak i wyborem trybu życia. Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia czy unikanie dymu tytoniowego mogą znacznie przybliżyć nas do magicznych 100 lat życia. 

Zanim jednak nasz lekarz będzie w stanie sprawdzić czy dożyjemy setki, konieczne jest przeprowadzenie jeszcze wielu badań. Jeszcze daleko nam do zrozumienia w jaki dokładnie sposób te geny hamują schorzenia, które zazwyczaj dotykają osób w podeszłym wieku. Ale kiedy odkryjemy ten mechanizm, może to pomóc w walce z takimi właśnie chorobami. [Popular Science/giz]

podobne treści