biznesnewssmartfony

Galaxy Note 7: miliardowe straty Samsunga i nieoficjalne przyczyny problemów

Problemy związane z Samsungami Galaxy Note 7 w znaczący sposób odbiją się na kondycji finansowej firmy. Ja donosi The Wall Street Journal koreańska korporacja może stracić z tego powodu nawet miliardy. Jednocześnie pojawiają się pierwsze nieoficjalne wyjaśnienia tego, dlaczego niektóre Note’y 7 stają w płomieniach.

Jak podaje amerykański dziennik, Samsung obniżył swoje przewidywane zyski za zakończony właśnie kwartał. I to aż o jedną trzecią. Jest to oczywiście związane z problemami z Galaxy Note 7, godną pochwały decyzją o globalnej wymianie wadliwych egzemplarzy, a następnie czasowym wstrzymaniu produkcji tych urządzeń. W rezultacie koreański gigant musiał zmniejszyć swoje szacunki dotyczące przychodów operacyjnych w kwartale zakończonym 30 września z 7,8 bilionów koreańskich wonów do 5,2 biliona wonów. W przeliczeniu na dolary przekłada się to na obniżenie szacunków o 2,3 miliarda dolarów.

Tymczasem agencja Bloomberg dotarła do informacji pochodzących od źródeł zbliżonych do amerykańskich agencji badających sprawę wybuchających urządzeń Samsunga. Rzucają one nowe światło na przyczyny problemów z urządzeniami Galaxy Note 7. Według nieoficjalnych informacji, przyczyny, dla których niektóre urządzenia stawały w płomieniach, były dwa. Oba związane z bateriami.

Początkowo do klientów trafiły urządzenia wyposażone w baterie wyprodukowane przez należące do Samsunga Samsung SDI. Podczas procesu produkcyjnego baterie te miały być poddane zbyt wysokiemu ciśnieniu, co przy włączonych urządzeniach mogło powodować gwałtowny wzrost temperatury i samozapłon.

Po pierwszych doniesieniach na temat problemów z bateriami, Samsung zaczął wymieniać wadliwe egzemplarze Galaxy Note 7 na takie, które wyposażone były w baterie wyprodukowane przez należący do TDK chiński Amperex. Niestety, wygląda na to, że one również nie były pozbawione wad, choć innych. W tym wypadku bateria miała być po prostu trochę za duża, a to z kolei miało skutkować jej zniekształceniami już w obudowie urządzenia, co powodowało uszkodzenia i, po raz kolejny, samozapłon.

Na oficjalne wyjaśnienia zapewne przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Tymczasem Samsung zaleca, by wszyscy obecni użytkownicy Galaxy Note 7 wyłączyli swoje urządzenia. W Polsce możliwa będzie ich wymiana na Galaxy S7 Edge lub zwrot pieniędzy.

podobne treści