biznesnewsWiadomości promowane

FTC: Qualcomm wykorzystał swoją pozycję do wypchnięcia z rynku standardu WiMAX

W USA zanosi się na kolejny głośny proces związany z technologiami. Tym razem jednak na sali sądowej nie spotkają się Apple z Samsungiem, a Qualcomm z Federalną Komisją Handlu (FTC), która zarzuca amerykańskiej spółce niezgodne z prawem działania mające na celu wypchnięcie konkurencyjnego rozwiązania z rynku.

Czy ktoś jeszcze pamięta standard WiMAX? Oczywiście jego pasjonaci nie zniknęli, a sam standard nadal się pojawia, ale raczej w zastosowaniach niszowych. Dla zwykłego użytkownika normą jest dziś już tylko LTE.

Ale nie zawsze tak było, a dekadę temu nic nie było jeszcze przesądzone. FTC twierdzi jednak, że ostateczna przegrana WiMAX mogła mieć niewiele wspólnego z działaniami sił rynkowych. W skrócie – Qualcomm miał przyłożyć do tego rękę.

W jaki sposób? Według dokumentów złożonych przez FTC, Qualcomm miał utrudniać kupno swoich modemów producentom, którzy chcieli stosować w swoich urządzeniach modemy innych firm. Mało tego, amerykańska firma miała także stosować zachęty pieniężne, by producenci nie przerzucili się na stosowanie wspieranego przez Intel WiMAX.

Tak miało stać się w przypadku Apple, któremu Qualcomm zgodził się w 2007 roku obniżyć opłaty licencyjne, między innymi w zamian za to, że Cupertino zrezygnuje z planów produkcji iPhone’a korzystającego ze standardu WiMAX. Gdyby takie urządzenie powstało, miałoby wielki wpływ na rynek mobilny w USA, a co za tym idzie, na całym świecie. Tak się jednak nie stało, a Apple ostatecznie zdecydowało się zaadoptować wspierany przez Qualcomm standard LTE, którego rozwój, w stosunku do WiMAX, był opóźniony.

Zdjęcie: Flickr/Intel CES 2008

podobne treści