nauka

Fryzury emo niebezpieczne dla wzroku

Nie chodzi o wzrok osób przyglądających się młodzieży w asymetrycznych fryzurach, tylko o ową młodzież. Czas poważnie porozmawiać z uczęszczającą do gimnazjum siostrzenicą! Jej fryzura a la Tokio Hotel może sprawić, że dziewczyna będzie miała popsuty wzrok – przynajmniej tak sądzą tasmańscy specjaliści ds. pomiarów jakości widzenia.

Australijscy eksperci ostrzegają, że trwałe przesłanianie jednego oka może prowadzić do tego, że stanie się ono „rozleniwione”. Pomimo że jest zdrowe, utraci zdolność widzenia. Po ścięciu emogrzywki odsłonięte zostanie oko odzwyczajone od normalnej pracy. Może zacząć „uciekać”, a na pewno nie będzie w stanie od razu podjąć normalnej pracy.

Szef ds. edukacji w Tasmańskim Stowarzyszeniu Optometrystów Andrew Hogan ostrzegł, że przesłanianie oka włosami może skutkować amblyopią, czyli upośledzeniem funkcjonowania narządu wzroku. Wyjaśnia w prostych słowach: „Jeśli młody emo ma grzywkę, która cały czas zasłania jedno oko, owo oko nie ma możliwości dostrzegać zbyt wielu szczegółów. Gdy dzieje się tak w młodym wieku, może dojść do rozleniwienia oka”.

Trzeba koniecznie poinformować o tym emomłodzież. Chcą się wyróżniać – to zrozumiałe na pewnym etapie życia –  ale chyba nie wadą wzroku. [The Mercury, Brendan Koerner, zdjęcie: Shutterstock/Creatista]

podobne treści