news

Francja chce uzbroić satelity w lasery i karabiny maszynowe

Podczas obchodów tegorocznego Dnia Bastylii prezydent Francji zapowiedział stworzenie francuskich sił kosmicznych. Mają być one częścią tamtejszych sił powietrznych, a ich zadaniem będzie wykrywanie i neutralizacja zagrożeń związanych z kosmosem.

Od ogłoszenia tego planu minęło już kilka dni, w tym czasie tamtejsza minister obrony Florence Parly ujawniła pewne szczegóły na temat planu sformowania nowej części francuskich sił powietrznych. Jej siedziba znajdzie się w Tuluzie w południowo-zachodniej Francji, a jej sztab liczyć będzie 220 oficerów, a budżet sił kosmicznych w najbliższych latach ma wynieść około 700 milinów euro.

Ich głównym zadaniem będzie nadzór nad przestrzenią kosmiczną. Dlatego przede wszystkim ministerstwo zainwestuje w modernizacje obecnie użytkowanych radarów GRAVES służących do obserwacji przestrzeni. Ale to nie wszystko. Dodatkowo Francja zainwestuje w satelity rozpoznania optycznego Syracuse 4 oraz satelity rozpoznania radioelektronicznego CERES.

Paryż chciałby jednak nie tylko wiedzieć, co dzieje się w kosmosie, ale też mieć możliwość reagowania. Jak podaje francuski tygodnik Le Point, na który powołuje się Rzeczpospolita, Pałac Elizejski chciałby umieścić również na orbicie miniaturowe satelity wyposażone w lasery służące do oślepiania przeciwnika, oraz w karabiny maszynowe, które mają niszczyć jego panele słoneczne. Według tygodnika, wszystkie te systemy zostaną wprowadzone do 2030 roku.

Co prawda traktat o przestrzeni kosmicznej zabrania wykorzystywania ciał niebieskich do celów wojskowych oraz umieszczania broni masowego rażenia na orbicie, ale lasery czy karabiny taką bronią nie są, a satelity są wytworami ludzi. Pomysły umieszczania laserów czy karabinów na orbicie też nie są francuskie – już kilkadziesiąt lat temu planowano podobne przedsięwzięcia. Ciekawe, czy tym razem rzeczywiście zostaną one zrealizowane.

Ilustracja: Flickr/Moyan_Brenn

podobne treści