biznes

Francja chce pozwać Apple i Google

Jak donosi agencja Reutera, Francja zamierza pozwać Google oraz Apple za „agresywne praktyki biznesowe” związane z narzucaniem warunków francuskim startupom i deweloperom.

Zdaniem Bruno Le Maire, francuskiego ministra finansów, Apple oraz Google stawiają francuskim przedsiębiorcom, którzy sprzedają swoje aplikacje mobilne w sklepach obu gigantów, nieuczciwe warunki, ponieważ zbierają ich dane i zastrzegają sobie, że mogą jednostronnie zmieniać warunki umowy. To z kolei stawia twórców w pozycji podrzędnej wobec tych firm, które mogą dowolnie dysponować swoimi ekosystemami. Minister podkreślił, że sytuacja ta jest nie do zaakceptowania.

„Wierzę w gospodarkę opartą na sprawiedliwości i postawię Google i Apple przed Sądem Handlowym w Paryżu za ich agresywne praktyki biznesowe,” stwierdził Le Maire, cytowany przez agencję Reutersa. „Niezależnie od tego, jak są potężne, Google i Apple nie powinny móc traktować naszych deweloperów i startupów w sposób, w jaki traktują ich obecnie.”

Wydaje się jednak, że argumenty francuskiego ministra nie zrobią większego wrażenia ani na Apple, ani na Google. I nawet nie chodzi o to, że postępują w ten sposób nieprzypadkowo. Po prostu potencjalna grzywna, której domagać się będzie w tej sprawie francuski rząd to dwa miliony euro.

Zdjęcie: Flickr/fdecomite

podobne treści