gadżetynews

Francja chce podczas Euro 2016 patrolować stadiony dronami

Już niebawem rozpoczną się we Francji piłkarskie mistrzostwa Europy. A ponieważ w związku z niedawnymi atakami terrorystycznymi w tym kraju cały czas panuje stan podwyższonego pogotowia, bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów przygotowań do Euro 2016. A jednym z elementów, który ma przyczynić się do zabezpieczenia imprezy, mają być drony.

Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych rozpisało przetarg na dostawę dronów, które będą patrolowały stadiony i ich okolice podczas zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej. Według wymagań stawianych przez tamtejsze władze, maszyny mają móc utrzymywać się w powietrzu minimum przez pół godziny, mają ponadto być zwinne i ciche. Dodatkowo mają być trudne do wykrycia przez czujniki termiczne i elektromagnetyczne i działać na pułapie stu metrów.

Udźwig zamawianych dronów ma wystarczyć do tego, by mogły przenosić trzy kilogramy sprzętu, w ramach którego mieścić ma się kamera o rozdzielczości co najmniej 720p i dziesięciokrotnym zoomem oraz system transmisji obrazu i danych telemetrycznych w czasie rzeczywistym. Zainstalowane na pokładach dronów kamery mają też odczytywać numery rejestracyjne pojazdów z odległości pięćdziesięciu metrów.

Wymagania są więc wyśrubowane, ale nie powinno to chyba nikogo dziwić w obecnej sytuacji. Pytanie tylko, do czego tamtejsza policja będzie wykorzystywała te maszyny po zakończeniu turnieju?

Zdjęcie: Flickr/Don McCullough

podobne treści