biznes

Foxconn stawia na roboty, firma zastąpiła nimi już 60 tysięcy pracowników

Foxconn jest największym producentem elektroniki na świecie. Jest też jednym z największych pracodawców – jeśli chodzi o liczbę pracowników, wyprzedzają go tylko największe armie świata, kilka chińskich i indyjskich koncernów państwowych, brytyjska służba zdrowia oraz Walmart i McDonald’s. Jak donosi BBC, Foxconn stał się też ostatnio jednym z największych odbiorców robotów.

W fabrykach tajwańskiego koncernu, które w dużej części zlokalizowane są w Chinach, pracuje około 1,3 miliona osób. A przynajmniej tyle pracowało jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Teraz okazuje się jednak, że Foxconn postanowił zmienić swoje podejście do automatyzacji pracy i w większym niż do tej pory stopniu zaczął korzystać z robotów. W rezultacie firma zmniejszyła zatrudnienie o 60 tysięcy osób.

W porównaniu do ogólnej liczby pracowników tajwańskiego koncernu wydaje się to niewiele, ale, jak podaje South China Morning Post, dotyczyło to tylko jednej fabryki w mieście Kunshan w prowincji Jiangsu, w której przed wprowadzeniem robotów pracowało 110 tysięcy osób, a po częściowym zautomatyzowaniu produkcji zatrudnienie utrzymało 50 tysięcy pracowników.

Było to możliwe głównie dlatego, że przez lata Foxconnowi bardziej opłacało się zatrudnić setki tysięcy Chińczyków przy montowaniu iPhone’ów, Samsungów Galaxy czy PlayStation, niż inwestować w zautomatyzowane linie produkcyjne. Najwyraźniej teraz firma doszła jednak do wniosku, że sytuacja zmieniła się na tyle, że warto zacząć eksperymentować z robotami. Eksperyment przeprowadzony w fabryce w Kunshan pokazuje też skalę tego, jak dużo pracy można zautomatyzować w fabrykach Foxconnu.

Tajwański koncern zdaje sobie z tego sprawę, a z jego zapowiedzi wynika, że zamierza kontynuować zastępowanie pracowników robotami:

„Wprowadzamy roboty oraz inne innowacyjne technologie produkcji w obszarach, w których można zastąpić powtarzalne zadania wykonywane wcześniej przez pracowników. Dzięki odpowiednim szkoleniom pracownicy będą mogli skupić się na bardziej wartościowych elementach procesu produkcji, takich jak badania i rozwój, kontrola jakości oraz kontrola procesów produkcyjnych,” czytamy w oświadczeniu przesłanym BBC przez Foxconn. „Będziemy nadal wdrażać automatykę do naszych procesów produkcyjnych, przewidujemy też, że utrzymamy znaczące zatrudnienie w Chinach.”

Zdjęcie: Flickr/Prachatai

podobne treści