samochodywynalazki

Ford też chce mieć swoje autonomiczne pojazdy

Do grupy podmiotów zainteresowanych rozwojem autonomicznych samochodów dołączył wczoraj Ford, prezentując swoją badawczą wersję modelu Fusion Hybrid.

Zmodyfikowane przez zespół badawczy amerykańskiego koncernu samochody Ford Fusion Hybrid, wyposażone zostały kamerę obejmującą 360 stopni, oraz cztery cylindryczne lidary. Jak można się tego spodziewać, dzięki tym czujnikom komputer zainstalowany samochodzie, jest w stanie stworzyć trójwymiarową mapę otoczenia, która wystarcza do tego, by pojazd mógł się w nim bezpiecznie poruszać. Choć, jeśli wierzyć zapewnieniom Forda, tworzony w ten sposób trójwymiarowy obraz mógłby z powodzeniem zostać wykorzystany do stworzenia lokacji w grze komputerowej.

„Naszym celem jest sprawdzenie granic pełnej automatyzacji i ustalenie krótko i średnioterminowych celów [zmierzających] do jej wdrożenia,” stwierdził w komunikacie prasowym Raj Nair, wiceprezes Forda do spraw globalnego rozwoju produktów.

Choć według Forda autonomiczne pojazdy nie trafią do klientów przed rokiem 2025, elementy tej technologii mogą być stopniowo wdrażane do gotowych produktów już wcześniej. Na początek Ford chciałby sprawić, by samochody przekazywały kierowcom przydatne informacje, na przykład na temat natężenia ruchu. Później amerykański producent chciałby wprowadzić funkcjonalność pozwalającą na komunikację pomiędzy poszczególnymi samochodami, które dzięki temu mogłyby synchronizować swoją prędkość podczas jazdy w gęstym ruchu, przez co wszystkie pojazdy powinny teoretycznie poruszać się szybciej.

Ford podkreśla, że w jego wizji samochody przyszłości będą „wysoce zautomatyzowane” ale nie pozbawione kierowcy. Po pierwsze prototypowa technologia opracowana przez amerykańską firmę wymaga, by działania „autopilota” kontrolowane były przez człowieka, a po drugie Ford zakłada, że całkowicie automatyczne samochody nie będą się jednak cieszyły zaufaniem prawodawców, którzy i tak będą chcieli, by za kierownicą siedział człowiek.

Zdjęcie: Ford

podobne treści