wynalazki

Folia samoprzylepna, dzięki której zdalnie zmienicie przezroczystość szyby

Nie denerwują was czasem sąsiedzi wścibscy sąsiedzi mieszkający w bloku obok? Albo pracownicy biurowi podpatrujący przez przeszklone ściany? Można temu w dość prosty sposób zaradzić stosując smart glass, czyli szkło, które zmienia ilość przepuszczanego światła w zależności od tego czy przyłożony jest do niego prąd. Wszystko pięknie, ale takie rozwiązania są dość drogie. Dlatego Sonte postanowiło stworzyć tańszą alternatywę.

W odróżnieniu od gotowych rozwiązań, Sonte proponuje folię samoprzylepną do samodzielnego montażu, która działałaby na takiej samej zasadzie. Za pomocą podłączonej elektroniki folia łączy się ze smartphonem, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja (Android lub iOS), dzięki czemu użytkownik może zdalnie zmieniać stan folii, a co za tym idzie, przezroczystość szyby.

Niestety folia nie pozbawiona jest drobnych wad. Kiedy przepuszcza światło nadal blokuje około 30 procent promieni słonecznych, co oczywiście zmienia trochę widok przez tak spreparowaną szybę. Z drugiej strony przy maksymalnym blokowaniu folia nadal przepuszcza 5 procent światła. Firma ma nadzieję, że w przyszłości uda się poszerzyć zakres działania ich urządzenia.

Zanim to jednak nastąpi folia powinna w ogóle trafić na rynek – w celu zdobycia środków potrzebnych do tego by zamienić prototyp w produkt Sonte zwróciło się o pomoc internautów za pośrednictwem Kickstartera. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi fascynaci tej technologii będą mogli sami wypróbować taką folię już pod koniec roku. Niestety w tym przypadku „tańszy” nie znaczy tani. ceny zaczynają się od 65 dolarów za arkusz 50cm na 50cm a kończą na prawie 1,5 tysiąca dolarów za osiem metrów kwadratowych folii.

podobne treści