internet

Flash odchodzi do lamusa: Youtube domyślnie z HTML5

Obserwowane od kilku lat powolna agonia Flasha właśnie nabrała tempa. Serwis YouTube pochwalił się, że od teraz domyślnym standardem będzie HTML5.

Kiedy prawie pięć lat temu deweloperzy YouTube uruchamiali testową wersję serwisu obsługującą HTML5 video, zachwalali to rozwiązanie jako wieloplatformową i bezpieczną alternatywę dla popularnego wtedy Flasha. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać do zalet HTML5, a zmiana domyślnych ustawień YouTube przez większość użytkowników nie powinna nawet zostać zauważona.

Inżynier YouTube, Richard Leider, w swoim wpisie na blogu deweloperów portalu tłumaczy, że decyzja o zmianie podyktowana została zaletami HTML5, które „wykraczają daleko poza przeglądarki”. Jako przykład podał smart TV oraz inne urządzenia korzystające w dużej mierze ze streamingu.

Choć HTML5 video jest od wczoraj włączone domyślnie dla większości przeglądarek, nie oznacza to jeszcze, że serwis całkowicie zrezygnował z Flasha. Przeglądarki, które nie są stanie obsłużyć wszystkich potrzebnych funkcji (na przykład MediaSource Extensions czy kodeka VP9), czyli przede wszystkim starsze przeglądarki, nadal będą odtwarzać nagrania w formacie Flash. Jak widać nie zniknie on jeszcze całkowicie, ale jest to tylko kwestia czasu.

podobne treści