news

Firma produkująca projektory kinowe przedstawia 360-stopniowy symulator lotu

W takiej kopule piloci myśliwców zobaczą nawet więcej, niż zazwyczaj oglądają w
kokpicie. Symulator belgijskiej firmy Barco dostarczy im szczegółowego oglądu
okolicy dosłownie z każdej strony. Oczywiście wirtualnej okolicy.

Akrylowa kula o średnicy 3,4 metra stanowi ekran dla 13 projektorów, z których każdy wyświetla obraz o rozdzielczości 10 megapikseli. Jak podaje Reuters, wykorzystane są też lasery, idealnie łączące obrazy w jedną panoramę. Największym wyzwaniem dla konstruktorów nie było jednak owo łączenie, tylko zapobieganie przenikaniu światła z jednej strony kopuły na drugą. Już udało się wyeliminować efekt poświaty wytwarzany przez jaśniejsze fragmenty wyświetlanego obrazu.

Geert Matthys z Barco powiedział: „To nie ulepszenie, to nowa generacja symulatorów. Jeśli pilot ma w kokpicie 360-stopniowy widok, powinien być szkolony na systemie, który dostarcza podobnych możliwości”.

Projektory można też używać jednocześnie, tak, że piloci widzą poczynania pozostałych i mogą ćwiczyć manewry takie jak tankowanie w powietrzu. Planowane jest testowanie wspólnego lotu aż ośmiu wirtualnych myśliwców.

Co ciekawe, Barco to firma znana raczej z dostarczania sprzętu do wyświetlania filmów do kin. Okazało się, że właśnie takie doświadczenie przydatne jest przy przygotowaniu sprzętu dla wojska. Firma pracowała nad symulatorem od 2009 roku. Zamówienie na ten system złożyły już Izraelskie Siły Powietrzne, a instalacja sprzętu się rozpoczęła. W przyszłym roku w kopułach mają zasiąść pierwsi szkoleni piloci. [Reuters, BoingBoing]

Barco's 360 Degree Flight Simulator Lets Top Guns Train Without the Risk of Goose Dying
Barco's 360 Degree Flight Simulator Lets Top Guns Train Without the Risk of Goose Dying
Barco's 360 Degree Flight Simulator Lets Top Guns Train Without the Risk of Goose Dying

podobne treści

 • bluevabank

  czy ktos wie jak dostac sie na oryginalna strone gizmodo ?

 • a

  @bluevabank

  ZAPOMNIJ!

  zebys mogl sobie samemu lepiej przetlumaczyc i potem smiac sie z nas uzywamy do naszych news Google Translate??

  uuuuu nieeee kolego