mobilenews

Finowie uruchomili pierwszą sieć 5G

Minie jeszcze kilka lat, zanim nowy standard przesyłania danych, znany jako 5G, się upowszechni, ale pewien operator komórkowy już teraz chwali się uruchomieniem komercyjnej sieci tego typu.

5G to standard przesyłania danych, który potencjalnie może zrewolucjonizować komunikację pomiędzy urządzeniami. Głównie dzięki sieci, która pozwala na połączenie znacznie większej liczby urządzeń niż w standardzie 4G, oferując jednocześnie nawet dziesięciokrotnie szybszy transfer. Nic dziwnego, że upatruje się w nim szkieletu, który pozwoli wdrożyć w życie takie koncepcje jak na przykład tzw. internet rzeczy.

W naszym kraju sieć 5G ma ruszyć w roku 2020, ale pierwsze testy rozpoczną się już niebawem. Tymczasem wystarczy pojechać kilkaset kilometrów na północ, by trafić do miejsc, w których sieć 5G funkcjonuje już dziś.

A przynajmniej tym chwali się fiński operator Elisa, który uruchomił ją w fińskim mieście Tampere oraz w stolicy Estonii, Tallinie. Jako pierwsi skorzystali z niej podczas wideorozmowy fińska minister transportu i łączności oraz estoński minister gospodarki.

Połączenie zostało wykonane za pomocą „pierwszego na świecie komercyjnego terminalu 5G”, który miał powstać we współpracy z Huawei. Na razie jest to jednak bardziej chwyt marketingowy, ponieważ na rynku brakuje smartphone’ów, które mogłyby obsłużyć tą technologię. Urządzenia takie pojawią się na rynku dopiero w przyszłym roku, ale Elisa już teraz chwali się sprzedażą subskrypcji 5G i planuję odpowiednią rozbudowę swojej sieci.

Zdjęcie: Flickr/locomotive8

podobne treści