news

Film – zabawka

Wyobraźcie sobie film fabularny, który nie ma jednego zakończenia. Jest ich kilka i to Wy możecie zadecydować jak potoczą się losy jego bohaterów. Właśnie taki film powstał w Polsce.

Kilka lat temu Dawid Marcinkowski wpadł na pomysł stworzenia nowej jakości w dziedzinie sztuki filmowej. Miała być skierowana do użytkowników internetu i odpowiadać na oczekiwania wymagających  odbiorców, których nudzą godziny spędzone przed telewizorem, kiedy nie ma się wpływu na obserwowaną rzeczywistość.

Udało mu się nie tylko zrealizować pomysł, ale także zaangażować do projektu takie gwiazdy jak Beata Tyszkiewicz, Ewa Szykulska czy Jacek Fedorowicz. Film można oglądać tylko w internecie. Jest projektem niekomercyjnym, czyli zobaczyć go można zupełnie za darmo. Dawid Marcinowski to człowiek orkiestra – napisał scenariusz, wyreżyserował film i zajął się montażem i designem strony.

Film składa się ze 100 interaktywnych scen i ma trzy alternatywne zakończenia. W kluczowych momentach widz może za kliknięciem myszki zmienić bieg wydarzeń i kształtować akcję wedle własnych upodobań. Oglądanie tego filmu jest jak poruszanie się po kolejnych poziomach gry komputerowej. Możemy decydować, ale scenariusz nie rozwidla się w nieskończoność. Byłoby to niemożliwe – w filmie grają przecież żywi ludzie a zdjęcia musiały się kiedyś skończyć.

Podobnie jak w przypadku „Avatara” Jamesa Camerona, trudno powiedzieć, czy nowatorskie rozwiązania wyznaczą  ścieżkę rozwoju kinematografii. Na pewno znacznie poszerzą spektrum możliwości dla przyszłych twórców i są bardzo atrakcyjne dla widzów.

Premiera Sufferosy odbyła się w lutym 2010 w kinie Muranów w Warszawie. Film był montowany na żywo, przed publicznością – Live Cinema Performance. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu – polecam!

Więcej o projekcie znajdziecie tutaj

podobne treści