nauka

FDA rozpoczyna dyskusje nad tworzeniem ludzkich embrionów z DNA trzech osób

Amerykańskie Food and Drug Administration (FDA) rozpoczęło w tym tygodniu konsultacje na temat tego, czy dopuścić do stosowania procedurę pozwalającą na tworzenie ludzkich embrionów z DNA pochodzącego od trzech osób.

Eksperymenty z podmienianiem mitochondriów w komórkach jajowych prowadzone są już od dłuższego czasu. Choć metoda ta stwarza szanse na eliminację wielu chorób o podłożu genetycznym, jest ona dość kontrowersyjna. Amerykańskie FDA postanowiło jednak rozpocząć dyskusję na temat stosowania jej w praktyce.

Konsultacje ze naukowcami popierającymi i sprzeciwiającymi się stosowaniu tej metody u ludzi, rozpoczęły się w tym tygodniu. Zwolennicy twierdzą, że dzięki zastąpieniu wadliwego DNA mitochondrialnego, które dziedziczone jest tylko w linii żeńskiej, DNA mitochondrialnym pochodzącym od innej kobiety, można stworzyć embrion, który będzie wolny od obciążeń genetycznych przenoszonych przez wadliwe DNA. Przeciwnicy stosowania tej metody w przypadku ludzi argumentują, że tego typu manipulacja genetyczna otwiera drogę do „projektowania ludzi na zamówienie”.

Najprawdopodobniej jednak w najbliższej przyszłości i tak nic takiego nie będzie miało miejsca – wysłuchanie argumentów za i przeciw wprowadzeniu takiej terapii jeszcze niczego nie zmienia. Zwłaszcza, że, jak słusznie podkreślają naukowcy zaangażowani w konsultacje, ewentualne wydanie pozytywnej decyzji, nie powinno być przyspieszane – w końcu by stwierdzić, czy wymiana wadliwego DNA mitochondrialnego na pewno jest bezpieczna, same badania stworzonych przy pomocy tej metody zwierząt powinny być prowadzone przez dekady.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści