wynalazki

FastFFF czyli drukarka 3D, która drukuje siedem razy szybciej niż inne

Drukarki 3D są już dziś właściwie czymś powszechnym. I pomimo tego, że dostępnych jest wiele modeli, mają jedną wspólną cechę – pracują raczej powoli. Badacze z MIT opracowali jednak rozwiązanie, które sprawia, że wydruk 3D może zająć nie godziny, ale minuty.

Obecne drukarki 3D są niezastąpionym narzędziem do prototypowania czy wykonywania pojedynczych przedmiotów lub ich krótkich serii. Drukują jednak dość wolno, a prędkość drukarki ograniczana jest między innymi przez czas potrzebny do ogrzania filamentu, przepustowość głowicy czy, przede wszystkim, czas jaki potrzebny jest do tego, by jedna warstwa wystygła na tyle, by można było nałożyć na nią kolejną.

Jamison Go oraz John Hart z MIT postanowili pokonać te ograniczenia. Zbudowaną przez siebie drukarkę nazwali FastFFF od fast fused filament fabrication. I rzeczywiście, filament w ich projekcie bardzo szybko łączy się z kolejną warstwą. Głównie za sprawą strumieni powietrza, które chłodzą powstający model. Jeśli chodzi o nagrzewanie samego filamentu, to udało się zwiększyć prędkość dzięki zastosowaniu laserów w specjalnej komorze pokrytej warstwą złota. Amerykańscy inżynierowie zaprojektowali też cały nowy system poruszania się głowicy w taki sposób, by mogła ona szybciej poruszać się po obszarze roboczym. W rezultacie ich drukarka może tworzyć przedmioty około siedmiu razy szybciej, niż zrobiłaby to drukarka konwencjonalna.

Na razie to oczywiście prototyp, ale naukowcy mają nadzieję, że uda im się go skomercjalizować. Czy to dzięki firmie typu spin-off czy dzięki wejściu we współpracę z jakimś istniejącym producentem drukarek 3D.

podobne treści