news

Fałszywe wideo z Zuckerbergiem nie zniknie z Instagrama

Czy Mark Zuckerberg przyznałby się publicznie do związków z tajną organizacją? Tak, z taką znaną z filmów z agentem 007. Mało prawdopodobne? Cóż, sami zobaczcie.

We wtorek w serwisie Instagram pojawiło się nagranie, w którym szef Facebooka wprost przyznaje się do tego, że udało mu się przejąć kontrolę nad danymi wszystkich użytkowników swojego serwisu dzięki pomocy tajnej organizacji. Według niego Spectre uświadomiło mu, że ktokolwiek kontroluje dane, kontroluje przyszłość. Nie wierzycie? Możecie kliknąć w osadzone poniżej wideo by przekonać się o tym samemu.

Czy Zuckerberg nagle postradał rozum, że postanowił potwierdzić przynajmniej sporą część z tych mniej kreatywnych teorii spiskowych? Nie. Poniższe nagranie to kolejny przykład tzw. deepfake czyli fałszywego nagrania stworzonego przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji.

Za jego powstanie odpowiedzialny jest brytyjski artysta Bill Posters, który we współpracy ze startupami zajmującymi się sztuczną inteligencją, stworzył projekt Spectre, który ma zwrócić uwagę na wielki wpływ technologii i mediów społecznościowych na współczesny świat. W ramach projektu stworzono więcej fałszywych nagrań, w których celebryci mówią zabawne bądź absurdalne rzeczy.

Artysta akurat oznacza swoje klipy tagiem „deepfake”, więc daje jasno do zrozumienia, że nie jest to prawdziwa wypowiedź. Jednak kopie nagrania, które zapewne już gdzieś krążą, już wcale nie muszą być nim oznaczane. Tymczasem Facebook, który jest właścicielem Instagrama, zapowiedział już, że nie będzie podejmował specjalnych zadań tylko z powodu tego, że na nagraniu znajduje się postać jego szefa:

„Będziemy traktowali tę zawartość tak samo, jak wszelkie dezinformacje na Instagramie,” stwierdził rzecznik Instagrama cytowany przez France24. „Jeżeli zewnętrzni partnerzy oznaczą to jako fałszywkę, usuniemy klip z rekomendacji.”

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

[NEW RELEASE] ‘I wish I could…’ (2019) Mark Zuckerberg, founder of @facebook reveals the ‘truth’ about privacy on #facebook . This artwork is part of a series of AI generated video works created for ‘Spectre’ – an immersive exploration of the digital influence industry, technology and democracy. [link in bio] [PLEASE REPOST!] Yesterday we got global press coverage for our art project and Facebook / Instagram have now flagged our AI artworks as #disinformation which isn’t fair. We have always labelled them as artworks in all posts. Please help us subvert their algorithms by sharing this post with your friends so we can keep the important conversation about data, privacy and democracy going. Art by Bill Posters & @danyelhau for @sheffdocfest @sitegallery #artnotdisinformation #thefutureisntprivate #deepfakes #deepfake #spectreknows #surveillancecapitalism #privacy #democracy #dataism

Post udostępniony przez Bill Posters (@bill_posters_uk)

podobne treści