news

Falcon Heavy wystartuje wiosną przyszłego roku

Choć SpaceX nie może na razie pochwalić się udanym lądowaniem rakiety Falcon 9, ale nie znaczy to, że prace nad rodziną rakiet Falcon zostały wstrzymane. Jak pochwalił się niedawno Lee Rosen, wiceprezes spółki, już wiosną przyszłego roku odbędzie się pierwszy start rakiety Falcon Heavy.

Falcon Heavy to projektowana przez SpaceX ciężka rakieta nośna, która w założeniach ma mieć możliwość wyniesienia aż 53 ton na niską orbitę okołoziemską. Składa się ona z przedłużonej rakiety Falcon 9, do której po bokach dodane są dwa pierwsze stopnie rakiety tego typu, które mają działać jak dopalacze. I tak jak w przypadku rakiet Falcon 9, rakiety wchodzące w skład Falcon Heavy również mają mieć docelowo możliwość lądowania po dostarczeniu ładunku na orbitę. Niestety program budowy rakiety Falcon Heavy ma już spore opóźnienie – pierwotnie planowano, że pierwszy jej start odbędzie się w 2013 roku. Termin ten przesunięto na ten rok, ale z powodu czerwcowej awarii rakiety Falcon 9 wstrzymano przygotowania.

Na szczęście, jak donosi portal Spacenews, trwają przygotowania do pierwszego startu nowej rakiety. Według Lee Rosena, wiceprezesa założonej przez Elona Muska spółki, ma się on odbyć w „kwietniu-maju” przyszłego roku. Będzie jej pierwszy test i demonstracja możliwości rakiety. Dopiero podczas drugiego startu, który obecnie planowany jest na wrzesień przyszłego roku, Falcon Heavy ma wynieść na orbitę prawdziwy ładunek, którym mają być satelity US Air Force.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści