biznesnewsWiadomość główna

Falcon 9 wylądował

Niecały miesiąc temu Jeff Bezos świętował sukces swojej firmy Blue Origin, której udało się wylądować rakietą New Shepard po locie suborbitalnym. Teraz szampan otwierany jest przez SpaceX, której udało się w końcu wylądować rakietą Falcon 9 po dostarczeniu ładunku na orbitę.

Był to pierwszy start zbudowanej przez SpaceX rakiety od czasu wypadku, jaki na prawie pół roku wstrzymał wszystkie loty realizowane przez tę firmę. Wcześniej założona do Elona Muska firma próbowała już kilkukrotnie wylądować pierwszym członem rakiety na autonomicznej morskiej platformie, ale bezskutecznie. Dopiero wczorajsza próba została zakończona sukcesem.

W stosunku do podejmowanych wcześniej prób zmieniło się jednak kilka rzeczy. Po pierwsze SpaceX po raz pierwszy zastosowało nowy model rakiety o nazwie Falcon 9 v1.1 Full Thrust. Drugą istotną zmianą jest to, że tym razem nie lądowano na morskiej platformie. Rakieta wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie, a w trakcie lotu nastąpiło oddzielenie pierwszego i drugiego stopnia rakiety. Pierwszy stopień skierował się z powrotem ku ziemi, by po kilkunastu minutach lotu wylądować w miejscu startu. Z kolei drugi stopień wyniósł na orbitę ładunek, który stanowiło 11 satelitów.

Udane lądowanie po dostarczeniu ładunku na orbitę jest kolejnym krokiem do tego, by znacząco obniżyć koszty wynoszenia ładunków. Wielokrotne wykorzystywanie tych samych rakiet, lub chociaż ich członów, jest bowiem z oczywistych względów dużo tańsze niż budowanie przed każdym startem nowych. Jeśli SpaceX będzie umiało powtórzyć swój wyczyn, stanie się jednym z liderów rewolucji w transporcie kosmicznym.

podobne treści