news

Falcon 9 rozbił się podczas próby lądowania

Choć sukcesy, jakie SpaceX odniosło ostatnio w lądowaniu swoimi rakietami, napawają optymizmem na przyszłość, nie należy zapominać o tym, że nadal nie jest to norma. Boleśnie przypomina o tym wczorajszy wypadek, któremu uległa rakieta Falcon 9.

Wczoraj odbył się start rakiety Falcon 9, która bezpiecznie wyniosła w przestrzeń kosmiczną ładunek, jakim były dwie satelity. Jednak podczas próby lądowania, kiedy pierwszy człon rakiety miał już wylądować na autonomicznej barce Of Course I Still Love You, transmisja wideo, zarówno z barki, jak i z rakiety nieoczekiwanie została przerwana. Jak podało później SpaceX, doszło do wypadku, w którym rakieta została zniszczona.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną był nagły spadek mocy jednego z trzech silników rakiety, przez co rozbiła się ona o barkę. Według Elona Muska było to najprawdopodobniej “najtwardsze uderzenie do tej pory”, a rozwiązanie problemu konstrukcyjnego, który przyczynił się do wypadku, zajmie SpaceX kilka najbliższych miesięcy. Uszkodzenia autonomicznej barki są natomiast niewielkie, a firma ma w najbliższym czasie udostępnić nagranie z wypadku.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści