newsprogramy

Faktycznie niezłe nowe funkcje w iOS 5

Kolejna, piąta już odsłona systemu operacyjnego na urządzenia mobilne Apple przynosi ponad 200 nowych funkcji na iPhone’a, iPada i iPoda Touch. Przyjrzyjmy się najciekawszym nowinkom w iOS 5, prosto ze sceny Worldwide Developers Conference 2011.

Powiadomienia – zamiast irytujących okienek informujących o smsie, w iOS otrzymamy aplikację o nazwie Centrum Powiadomień, która oddaje kontrolę nad powiadomieniami w ręce użytkownika. Przypomina aplikację Mobile Notifier, co ma sens o tyle, że Apple niedawno zatrudnił autora tamtej aplikacji. Oprócz spersonalizowanego sterowania powiadomieniami, iOS dostanie mini-widgety wyświetlające na żywo informacje, na przykład o pogodzie.

Wystarczy przesunąć palcem po ikonie oznaczającej konkretne powiadomienie, by przejść do aplikacji, z której pochodzi.

Kiosk z gazetami – Apple włącza do iOS 5 wirtualny kiosk, podobny do aplikacji iBooks, ale przeznaczony do obsługi treści gazet i czasopism. Wygląda jak połączenie aplikacji iBooks i widoku folderów. Opcja szczególnie istotna dla użytkowników iPada.

Pełna integracja z Twitterem – Czy tego chcemy, czy nie, funkcje i aplikacje iOS 5 będą bezpośrednio zsynchronizowane z Twitterem, więc na przykład wysłanie zdjęcia z rolki na swoje konto na Twitterze zajmie sekundę. Tak samo będzie z aplikacjami YouTube, Safari i Mapy. W kontaktach pojawi się rubryka „adres na
Twitterze”.

Nowa odsłona Safari – Safari Reader umożliwi formatowanie strony na bieżąco, na przykład usuwanie reklam i dobór czcionki do tekstu, tak, by był lepiej czytelny na ekranie iPada lub iPhone’a.

Funkcja Reading List ułatwi zapisanie stron do przeczytania później, na jakimkolwiek sprzęcie z iOS lub OS Lion, Wystarczy się zalogować do swojego konta na iCloud.

Otwarte w Safari strony pojawią się w formie listy pod paskiem adresu. Przedstawiciele Apple zapewnili, że nawigacja między otwartymi stronami będzie teraz superszybka.

Przypomnienia – Nowa aplikacja Reminders ułatwi zarządzanie listami rzeczy do zrobienia. Prościuteńki interfejs aplikacji zsynchronizuje dane między urządzeniami z iOS 5 i Mac OS X.

Nowy Aparat – Nareszcie na ekranie zablokowanego urządzenia pojawi się skrót do aparatu, dzięki czemu osoby obdarzone dobrym refleksem zdążą zrobić ujęcia ulotnych chwil.

Ponadto przycisk „pogłośnij” na brzegu telefonu lub iPoda zadziała jak wyzwalacz migawki. Jak w aparacie fotograficznym! Oczywiście tylko wtedy, gdy włączona jest funkcja robienia zdjęć.

Bezpośrednio w aparacie będzie można na szybko wyostrzyć zdjęcie, skorygować kolory i usunąć czerwone plamki w oczach.

Poczta została wzbogacona o pełne formatowanie tekstu, dzięki czemu miłośnicy wytłuszczenia i kursywy wreszcie będą mogli poszaleć. Będziemy też kontrolować wcięcie tekstu, dzięki czemu pedanci będą precyzyjnie oddzielać cytat od reszty tekstu. Adresy emailowe będzie można przeciągnąć do pól „do”, „cc” i „bcc” za pomocą funkcji „drag and drop”. Ważne emaile do przeczytania później będzie łatwo oflagować. Aby dostać się do skrzynki odbiorczej, wystarczy teraz przesunąć palcem po ekranie, co w iPadzie da łatwiejszy dostęp do listy wiadomości.

Rozwód z komputerem – Nareszcie! Do skonfigurowania iPhone’a, iPada i iPoda touch nie będzie potrzebne połączenie z pecetem lub Makiem z wgranym oprogramowaniem iTunes. W iOS 5 włączamy urządzenie, wita nas ekran powitalny, a my konfigurujemy sprzęt gdziekolwiek i natychmiast. Żadna aplikacja nie będzie wymagała łączności czy synchronizacji z wersją desktopową. Swoją drogą, synchronizacja z iTunes będzie teraz możliwa przez Wi-Fi.

Nowe Game Center – co prawda nadal wygląda jak staroświeckie kasyno, ale otrzymało kilka nowoczesnych funkcji znanych z konsol, w tym punktację, dostęp do kont znajomych (ach, ta rywalizacja) i zdjęcie w profilu gracza, na wypadek, gdybyśmy chcieli z kimś poflirtować – tu uwaga, wielu zapoconych graczy lubi podszywać się pod ponętne osiemnastki.

Gry będzie można ściągać bezpośrednio do Game Center, a gry wymagające obracania planszy między graczami (np. Scrabble) otrzymają tę funkcję.

iMessage – nowy system wysyłania wiadomości działający między wszystkimi urządzeniami  iOS 5. Użytkownik iPhone’a i iPada zobaczy pełną rozmowę prowadzoną z obu urządzeń, zapewne wkrótce także na swoim komputerze z Lion OS. Niestety, iMessage działa tylko wtedy, gdy rozmawiamy z innymi użytkownikami iOS. Najwyraźniej z posiadaczami sprzętu z
Androidem nie ma o czym gadać.

Słownik – będzie wbudowany do każdej aplikacji, nie tylko
iBooks.

Programiści już otrzymali dostęp do wersji z nowymi funkcjami, konsumenci muszą poczekać do jesieni.

podobne treści

 • bronek

  Radia fm BRAK :)

 • polanski0891

  flasha brak – pora przesiasc sie na androida

 • rewr

  od tego jest radio internetowe bucu kakawowy

 • fff

  @rewr sam jesteś buc, w Polsce pakiety danych są bardzo drogie i małe, a WiFi bezpłatnego też nie za dużo, więc mało kto chce marnować pieniądze i transfer na radio internetowe

 • aaaab

  nie wspominajac ze 3g zhe ci baterie po godzinie sluchania radia

 • dupa

  kolejne super „innowacje” srappla

 • Opak

  a radio FM nie zre ?

 • we

  ma o wiele niższy pobór mocy. nie mówiąc juz o pokryciu sieci 3g i opłatach

 • m4r1u5z

  wow, rzeczy w wiekszosci zabrane z androida… iInnowacja :)

 • michmatusz

  ooo, Android! :) brawo Apple, robicie kopie kopii :*

 • fefdrfe

  pogłośnij? chyba pogłoś

 • erfew

  a jak już to PODgłośnij

 • sfsaaa

  Flasha NIGDY nie bedzie. I z tego akurat się ciesze. Bo na komórkach jest on wyjątkowo irytujący

 • ampoterek

  o matko!
  jeszcze zatęsknicie za flashem jak będzie od groma reklam w html5
  z nostalgią wspomnicie o flashblocku…

  a tak tylko powtarzacie jak marionetki za Jobsem jaki to flash jest be

  żenada!

 • sadu2

  Ale przecież flash jest be.