biznessmartfony

Fairphone, czyli smartphone fair trade

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość naszych gadżetów dosłownie ocieka krwią, potem i łzami niewykwalifikowanych pracowników z krajów Trzeciego Świata. No, może nie dosłownie, ale na pewno w przenośni.  Dlatego holenderski startup nonprofit Fairphone postanowił zająć się produkcją gadżetów dla osób, które chcą przestrzegać zasad fair trade.

Ich urządzenie, które również nazywa się Fairphone, zostało zamówione już ponad 6 tysięcy razy a do klientów ma trafić w październiku. Cały proces produkcji – od wydobycia surowców aż do zapakowania smartphone’ów do pudełek – ma być nadzorowany w taki sposób, by firma mogła zaręczyć, że pracownicy zostali potraktowani uczciwie, a proces produkcyjny przebiegał w sposób najmniej uciążliwy dla środowiska jak to tylko możliwe. Ich urządzenie ma być nowoczesne i „etyczne” jednocześnie.

Fairphone zakłada, że wraz ze wzrostem zainteresowania, firma będzie miała więcej środków, które będzie mogła przeznaczyć na poprawę warunków pracy ludzi na całym świecie, którzy zaangażowani są w proces produkcyjny urządzenia.

“Jeśli ponad 5 tysięcy osób chce zapłacić 325 euro za telefon, którego nawet nie trzymali w rękach, oznacza to, że jest to coś więcej niż telefon. Ludzie inwestują w zmianę, pokazują, że razem możemy (…) zmienić sposób w jaki wytwarzane są nasze produkty,” mówi Bas van Abel, założyciel i szef Fairphone.

Ponieważ projekt został sfinansowany z przedpłat klientów, mieli oni dość dużo do powiedzenia w sprawie tego jak urządzenie będzie wyglądało. Dodatkowo Fairphone zobowiązało się informować o wszystkich kosztach na swojej stronie internetowej.

Samo urządzenie ma być wyposażone w czterordzeniowy procesor 1.2 GHz, pojemnościowy ekran o rozdzielczości 960 x 540, dwie kamery (8 i 1,3 megapiksela), 1 GB pamięci RAM, 15 GB pamięci wbudowanej oraz slot na karty MicroSD. Dodatkowo w urządzeniu znajdzie się miejsce na dwie kart SIM, Micro USB, Wifi, GPS, Bluetooth, radio, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, magnetometr i akcelerometr. Fairphone będzie działał pod kontrolą Androida 4.2 a użytkownicy od razu będą mieli dostęp do roota.

Co ciekawe wszystkie części zamienne do urządzenia będzie można kupić na stronie Fairphone, łącznie z wymienialną baterią o pojemności 2000 mAh.

Takie są przynajmniej plany. Do sierpnia, kiedy to zostanie ukończony ostateczny prototyp, szczegóły mogą się zmienić. Jak na razie urządzenie można zamówić tylko w Europie, ale jeśli zapotrzebowanie będzie wystarczające  firma planuje rozszerzyć ofertę na cały świat.

podobne treści