news

Facebook zgadza się na aplikację, która ma chronić nieletnich

Na portalu społecznościowym pojawi się aplikacja ClickCeop, która zgłosi nadużycie do brytyjskiego rządowego Centrum ds. Ochrony Dzieci (Child Exploitation and Online Protection Centre) oraz do administracji Facebooka. Aplikacja skierowana jest do użytkowników w wieku 13-18 lat i ma zapewnić nieletnim sposób na natychmiastowe skontaktowanie się z właściwą organizacją, na przykład gdy napotkają na propozycję nawiązania kontaktów seksualnych.

Aplikacja nazywana potocznie „panic button” istnieje na MySpace i Bebo, ale nie spotkała się z akceptacją ze strony Facebooka. Ceop zwrócił się do portalu z prośbą o zainstalowanie podobnej aplikacji jeszcze w listopadzie 2009 roku. Centrum zajmuje się głównie zapobieganiem i ujawnianiem dokonywanych w Sieci przestępstw seksualnych wobec dzieci.

Facebook znalazł się pod olbrzymią presją, gdy w marcu tego roku z rąk poznanego na Facebooku 33-letniego Petera Chapmana zginęła 17-letnia Ashleigh Hall z angielskiego Durham. Karany wcześniej mężczyzna podawał się za nastolatka i namówił dziewczynę na spotkanie. Tego samego wieczora zgwałcił ją i zamordował. Po tym wydarzeniu komisarze policji z całej Wielkiej Brytanii podpisali apel do Facebooka o podjęcie współpracy z Ceopem.

Aplikacja zostanie wprowadzona po miesiącach negocjacji. Będzie aktywna dopiero wtedy, gdy użytkownik ją włączy na swoim profilu, więc Facebook planuje kampanię informującą o pojawieniu się ClickCeop. Osoby w wieku 13-18 lat zobaczą zawiadomienie o możliwości zainstalowania aplikacji po zalogowaniu się. [ClickCeop, BBC, Guardian, Daily Telegraph]
#!#photo2#!#

podobne treści

  • kozziou

    „mężczyzna podszywał się za nastolatka”

    Albo „… podszywał się pod…” albo „… podawał się za…”.