news

Facebook zawiesił czat po ujawnieniu prywatnych informacji użytkowników

Facebook postanowił wczoraj na pewien czas zablokować korzystanie z czatu na swojej stronie. Wszystko dlatego, że użytkownicy mogli za jego pośrednictwem zobaczyć inne rozmowy przyjaciół i takie informacje, jak cudze zaproszenia do listy znajomych.

Osoby, które klikały na zakładkę „Jak inni widza mój profil”, dowiadywali się niechcący, co znajduje się na cudzych profilach. Facebook publikuje na stronie wyjaśnienie i zapowiedź, że chat zostanie wkrótce przywrócony. Serwis zapewnia, że rozwiązanie buga zajęło im „chwilkę”.

Już ponad 5 tysięcy użytkowników „lubi” ten wpis na stronie fanów serwisu.

Wiceprezes Facebooka, Elliot Schrage, tak skomentował wpadkę serwisu: „Jak na portal, który tak szybko zwiększa liczbę użytkowników i pomaga już 400 milionom osób dzielić się informacjami, mamy doskonałą historię ochrony prywatności danych.” Dodaje: „Czy jesteśmy idealni? Oczywiście, że nie.”. No tak, przecież nikt nie jest idealny.

Od pewnego czasu toczy się dyskusja na temat ochrony prywatności na portalu, a wczorajsze zajście nie poprawi reputacji serwisu. Facebook odpowiada na zarzuty zmianami funkcjonalności, które stały się zbyt skomplikowane dla wielu z nas. Portal tak często zmienia opcje w zakładce „prywatność”, że część użytkowników przestała rozumieć, jak sprawić, by znajomi i nieznajomi widzieli tyko te dane, które chcemy ujawnić. Czysty bigos. [Guardian, NYT]

podobne treści