portale społecznościowe

Facebook zaprzecza jakoby podsłuchiwał użytkowników

Jeżeli kiedykolwiek wydawało wam się, że Facebook podsłuchuje wasze rozmowy, by lepiej dopasowywać reklamy, to cóż… Nie jesteście sami. Amerykański podcast Reply All poruszył niedawno ten temat, co spowodowało reakcję wiceprezesa sieci społecznościowej do spraw reklam.

Facebook jest reklamowym gigantem, którego algorytmy mogą zadziwiać skutecznością dopasowywania reklam. I rzeczywiście, zadziwiają. Do tego stopnia, że niektórzy skłonni są twierdzić, iż sieć społecznościowa wykorzystuje mikrofony urządzeń z aplikacją Facebooka do tego, by podsłuchiwać użytkowników i dzięki temu wyświetlać im jeszcze dokładniejsze reklamy.

Do sprawy postanowił odnieść się Rob Goldman, wiceprezes Facebooka do spraw reklam. Stwierdził on na Twitterze, że jego firma nie podsłuchuje użytkowników i nigdy tego nie robiła. To samo dotyczy też Instagrama.

Biorąc jednak pod uwagę reakcje komentujących, wygląda na to, że oświadczenie nie przekonało wszystkich. Trudno się dziwić – ilość informacji, jakimi dysponuje na temat swoich użytkowników sieć społecznościowa już teraz jest ogromna, a Facebook chętnie by ją jeszcze powiększył, ale wykorzystywanie mikrofonu do tego, by jeszcze dokładniej targetować reklamy nie wydaje się być potrzebne.

Zdjęcie: Flickr/Poster Boy NYC

podobne treści